Čištění žaluzií správně a efektivně: Pořiďte si rukavici nebo zavolejte profesionála

Jak docílit takto krásně čistých žaluzií?
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Jsou stále moderní, navíc praktické a efektivní. Okna dokážou zastínit naprosto skvěle. Pokud je ale doma máte, pak jste již určitě přišli na to, že se na nich často usazuje a drží prach a mastnosta. Jakým způsobem se nejlépe hliníkové žaluzie čistí, aby opět zářily čistotou jako nové?

Žaluzie jsou dnes součástí prakticky každé domácnosti a jsou velmi oblíbené. Nejen, že vypadají na oknech dobře, ale také skvěle plní svoji jednoduchou úlohu - vytvářejí stín, který je hlavně během období přímého slunečního svitu velmi důležitý.

Bohužel je čas od času nutné je vyčistit, ale to není zrovna snadné. Žaluzie nejsou jen lapačem prachu, ale také všemožných mastnost. Pokud je člověk nějaký ten měsíc neošetřuje, pak se čistí skutečně složitě a zabere to hodně času. Jaké jsou nejlepší způsoby, jak opět dostat žaluzie do formy?

Pomožte si vysavačem

Tam, kde se vám na žaluziích usadil pouze běžný prach, v pohodě pomůže i obyčejný vysavač. Počítejte ale s tím, že ten nejjemnější prach, případně starší usazená špína a mastnota, na nich zůstane. K tomu všemu je třeba disponovat modelem s regulací výkonu, abyste lamely nezkřivili a nebo dokonce rovnou nezničili.

Žaluzie je jedna ze soustavy horizontálních nebo vertikálních lamel, stínících nějaký otvor, nejčastěji okno. Jsou vyráběny z mnoha materiálů, například z látky — nejčastěji vertikální žaluzie, kovu — obvykle z lakovaného hliníku, dřeva — větší váha žaluzie, náročnější údržba, nebo z bambusu. 

Před použitím vysavače v tomto případě rozhodně nezpomínejte snížit výkon na minimum. Na čištění ideálně používejte malý nástavec se štětinkami, který je primárně určený na čalouněný nábytek.

Jednu po druhé, nebo najednou?

Tohle je asi nejvíce osvědčený způsob, kdy každou lamelu čistíme pěkně jednu po druhé, a to z obou stran. Na žaluzie v běžných místnostech stačí jen to, když hadřík namočíte do vlažné vody, ovšem třeba v kuchyni, kde je na nich usazená i mastnosta, je třeba použít vodu se saponátem nebo octem. Tento způsob je nejúčinnější, ale zároveň také nejpracnější. Pokud tedy takto chcete očistit žaluzie na všech oknech ve svém bytě či domě, pak se připravte na to, že vám to zabere celý den.

Pokud vás nebaví uklízet, pak se dá vyzkoušet i tento způsob. Rozhodně je nejrychlejší a také nejpoužívanější. Žaluzie úplně sklopte a vlhkým hadrem jejich celou plochu setřete po směru sklopení, podobně si počínejte i z druhé strany. Nevýhodou u této alternativy je fakt, že na místech, kde se jednotlivé lamely překrývají, prach zůstane. K tomu všemu budete muset přeleštit okna, na kterých zůstanou skvrny po vodě a saponátu.

Speciální kartáč nebo rukavice

Díky nim vyčistíte žaluzie rychle a navíc poměrně bezpečně. K tomu všemu podobné pomůcky ani nejsou nijak moc nákladné. V obchodech je totiž seženete za pár desítek korun. Výhodou je, že mají hned několik řad čisticích ploch nad sebou, takže vyčistíte rovnou několik lamel současně. Většinu typů těchto speciálních kartáčů a rukavic můžete navíc používat jak pro suché, tak i mokré čištění.

Nechte to na profících

To je samozřejmě nejjednodušší, ale zároveň také nejdražší způsob vyčištění. Specializovaná firma je vyčistí buď přímo u vás doma, nebo si je odvezou a vyčistí je ultrazvukem. To funguje tak, že se celé žaluzie ponoří do vodní lázně, v níž se pomocí ultrazvuku vytvoří miliony bublinek, které naruší struktury špíny a mechanicky ji odloupnou.

Pak se žaluzie ještě opláchnou v čisté vodě a nechají důkladně uschnout. První varianta vás vyjde okolo dvaceti korun za metr čtverečný, druhá, kdy dochází k demontu, pak klidně i okolo stovky za stejnou plochu.


Zdraví