Zbavte se slimáků jednou provždy. Na úspěšný boj máte nejvyšší čas

Někdy bývají jako slimáci chybně nazývány všechny druhy nahých plžů
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Radost z první letošní úrody může být zahrádkářům velmi rychle pokažena tolik nenáviděnými slimáky, se kterými bojuje v posledních letech stále více českých zahrad. Právě slimáci jsou rok od roku aktivnější a odolnější, i proti mnohdy velmi krutým zimám. O první letošní úrodu je potřeba s těmito škůdci bojovat už pěkně od začátku. Na co bychom neměli určitě zapomenout?

Pokud nechceme býti zaskočeni mnohdy velmi rychlou invazí slimáků na celou naši zahrádku, je nezbytné s nimi zatočit už na začátku sezony a udělat určitá opatření. Již jako samozřejmost se dnes bere řádný úklid celé zahrady, který minimalizuje držení slimáků v naší lokalitě, například v hromadě shrabané trávy či neprokypřeném kompostu.

Na záchranu nejen mladé zeleniny, ale i květin není od věci čas od času použít i nějaký přírodní přípravek, který bude obsahovat fosforečnan železitý, tedy látku, která je běžně obsažena v přírodě, a tedy naši zahradu nemůže nikterak chemicky zamořit.

Pusťte se do nich

Právě slimáci útočí jako první na mladou sadbu, listy salátů, cuket i další zeleninu. Neostýchají se ani nejrůznějších květin. Během velmi krátké doby jsou slimáci schopni sežrat velké množství zeleniny, a tím způsobit značné škody. Velká většina lidí zaznamenává přítomnost slimáků na své zahradě až poté, co mají svou zahradu napůl sežranou nebo dokonce zdevastovanou celou. Pokud zahrádkáře trápili slimáci i v předchozích letech, je velmi pravděpodobné, že se objeví i letos. Proto je potřeba s nimi bojovat už od prvních jarních dnů.

Na trhu je několik ekologických přípravků pro boj se slimáky. Jedno balení vyjde na 150 - 200 korun.

Zahrádkáři si pochvalují volbu přípravku s fosforečnanem železitým. Osvědčují se už dlouhá léta i kvůli tomu, že jsou odolné proti dešťům či zálivkám. Takovéto granulované přípravky vycházejí řádově na 150 až 200 korun za 300gramové balení.

Volte jedině přípravky šetrné k přírodě

Při boji se slimáky je dobré stále myslet na to, že s nimi bojujete na své vlastní zahradě, a tedy je potřeba používat návnadu, která není chemická a neudělá na vaší zahradě více škody než užitku. Ekologické přípravky s fosforečnanem železitým zabraňují i nadměrné tvorbě slizu, a tak zejména povrchy záhonů zůstávají čisté.

Použití ekologických granulí navíc slimáky stáhne s pocitem nasycenosti do skrýší, kde později uhynou a nezůstávají tak uhynulí na záhonech. Další předností použití těchto přípravků je i to, že jsou absolutně neškodné pro domácí či jiná zvířata.

 

TOP 5 babských rad, jak zničit slimáky

Ve světě koluje i několik "ověřených rad a návodů", které pomohou zahrádkářům zatočit se slimáky. Zde máte pět nejčastějších:

  • Kelímek s pivem: Plastový kelímek zapusťte do země a nalijte do něj pivo. Slimáka přivábí vůně piva a následně se v něm utopí.
  • Káva a kofein: Kolem svého záhonku obsypte namletou kávu nebo lógr. Kofein je pro plže smrtelným nervovým jedem a rovněž je také silně odpuzuje.
  • Sůl: Posypejte slimáky solí. Poměrně nevybíravý, ale velmi účinný způsob hubení, kdy se reakcí chloridu sodného s tkání tělo slimáka doslova rozpustí.
  • Ovesné vločky: Rozházejte kolem rostlin ovesné vločky. Slimáci je sežerou, nabobtnají a pojdou.
  • Vařicí voda: Polévejte slimáky vařicí vodou. Pojdou během pár minut.