Dřevo, keramika či beton: Jaké vlastnosti zvážit při výběru nejvhodnějšího materiálu pro rekonstrukci podlahy?

Podlaha je technologický systém, který se skládá z několika vrstev. Těmi jsou nosná vrstva, tlumící vrstva, vrchní podlahová krytina
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Každý, kdo se při stavbě nebo rekonstrukci rozhoduje o volbě materiálu pro podlahu, musí zvážit veškeré jeho vlastnosti. Beton, keramika i dřevo se od sebe odlišují výdrží, odolností, hmotností, ale i cenou a designem. Pro někoho jsou prioritou nízké náklady, jiný si naopak potrpí na luxus a designové provedení. Jednotlivé materiály mají různou využitelnost i klíčové vlastnosti.

Pokud vybíráte materiál pro podlahy v exteriéru, určitě byste měli zohlednit jeho životnost. Po této stránce nejhůře vychází dřevo. V původním stavu vydrží jen pár let, a to v závislosti na typu. Dlouhověkostí naopak vynikají beton i keramika. Beton má však tu nevýhodu, že se časem hůře čistí a skvrny na něm zůstávají mnohem déle.

„Kromě životnosti keramika vyniká i snadnou údržbou. Nevadí jí posypová sůl, mráz ani vysoké teploty. Díky tomu se perfektně hodí i k venkovnímu grilu. Pokud na keramickou dlažbu něco ukápne, není problém skvrnu snadno setřít,“ popisuje jednatel firmy M.B.Keramika Martin Bezděk. Oproti dřevu je keramika lepší i pro podlahy v interiéru, a to konkrétně pro podlahové vytápění, protože má mnohem lepší tepelnou vodivost než dřevo.

Zohledňujte nosnost konstrukce

Každý materiál disponuje určitými vlastnostmi, díky kterým je ideální pouze pro konkrétní využití. Dřevěné podlahy jsou oblíbené především pro svůj vzhled. Dotváří útulnou atmosféru a mnozí ocení jejich přírodní původ. Vyžadují však častější údržbu a nejsou příliš odolné vůči vnějším vlivům. Dotváří útulnou atmosféru a mnozí ocení jeho přírodní původ. Vyžaduje však častější údržbu a není příliš odolné vůči vnějším vlivům. Proto se ve většině případů nehodí pro venkovní dlažbu.

Na terasy a balkóny bude lepší volbou beton nebo keramika. Keramická dlažba však beton předčí hned v několika ohledech. Je podstatně lehčí, což oceníte například u balkónů a v místech, kde je potřeba dodržet nosnost konstrukce. Navíc spoří výšku podlahy. I když zvolíte vyšší keramickou dlažbu (2 cm), pořád nebude tolik vysoká jako betonová dlažba.

Údržba i pro lenochy

Ať už budete pracovat s betonem, keramikou nebo dřevem, je dobré vědět, jak se o zvolený materiál starat, aby vám vydržel co nejdéle v tom nejlepším stavu. Betonová dlažba má tu nevýhodu, že se jí po nějaké době opotřebuje ochranná vrstva. Bez další impregnace pak na betonu budou zůstávat fleky, protože je více nasákavý. Stejně jako beton, tak i dřevo nasává vlhkost, proto je potřeba povrch častěji ošetřovat.

S vlhkostí se u dřeva pojí i plísně a deformace povrchu, což je jeden z důvodů, proč dřevěné terasy nejsou dobrou volbou. Kromě betonu můžete na venkovní povrchy použít keramiku, která je na údržbu nejméně náročná. Povrch nenasává vlhkost a není nutné jej často ošetřovat. Pokud se vám na keramické dlažbě objeví nějaké nečistoty, jednoduše je setřete. 

Cena, nebo kvalita

Při volbě materiálu patři mezi nejdůležitější kritéria i cena. Na kvalitě se nemusí podepsat ani lehce omezený rozpočet. Nejlevněji vás vyjde betonová dlažba. Cena se může pohybovat už kolem 350 Kč za m2. Je však třeba brát v potaz jeho nevýhody oproti jiným řešením.

Nejdražší možností je dřevěná dlažba. Aby vám vydržela opravdu dlouho, je nutné použít dražší exotická dřeva, jejichž cena se může pohybovat i kolem 2 500 Kč za m2. Cenu pak může zvýšit i samotná pokládka tohoto materiálu, která je technologicky velmi náročná. Zlatou střední cestou je pak využití keramiky. Čtverečný metr lze pořídit v rozmezí 500–1 500 Kč. 

Není dřevo jako dřevo

Estetická stránka nemůže být opomíjená ani u základních materiálů, ani u detailů. Největší množství vzorů a provedení nabízí jednoznačně keramika. Volit můžete z nepřeberného množství barev, vzorů, ale k dostání je i samotná imitace dřeva či betonu. Dlažba imitující dřevo se oproti originálu jeví jako praktičtější v interiéru i exteriéru.

„Zvláště vhodné je její použití v kombinaci s podlahovým vytápěním. Dnes už jsou navíc k dostání natolik propracované dlažby, že je na první pohled od pravého dřeva nerozeznáte,“ doplňuje Martin Bezděk. V poslední době získávají na oblibě i atypické designy, příkladem je venkovní dlažba Carpet, která imituje vzhled koberce, třeba i starého peršanu. Tento typ dlažby vám díky velkému formátu 50x100 cm i opticky zvětší terasu a ušetří čas věnovaný údržbě.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru