Ucpal se nám odpad: Než zavoláte instalatéra, zkuste sodu a ocet

Olej po ochlazení tvoří hrudy, které ucpou odpad i trubky
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Asi to stalo každé domácnosti. Prostě se ucpal odpad. Než zavoláte instalatéra, zkuste se s tím porvat sami. Ve většině případů se to podaří a ušetříte minimálně stovky korun. Jak si tedy poradíme s ucpaným odpadem u dřezu nebo u vany?

Ucpaný odpad u dřezu, umyvadla nebo u vany nás dokáže pěkně vytočit. Vždycky se to stane, když zrovna pospícháme. Proto je především důležitá prevence. O tom si něco povíme ještě předtím, než prozradíme, jak si poradit s již ucpaným odpadem.

Pozor na zbytky jídel a hlavně tuk

Základem je, aby se do odpadu nedostaly zbytky jídla, především vadí zeleninové slupky, skořápky vajec nebo úlomky kostí. Nesmíme zapomenout na tuk, jenž potrubí utemuje dokonale společně s ostaními nečistotami. Vadí také vlasy a chlupy. Pokud chcete ucpání předejít, pořiďte si do odtoků sítka. Ta zabrání mnoha problémům. Samozřejmě je musíte čistit.

Někdy pomůže soda a ocet

Když už vám ale neodtéká vana, umyvadlo či dřez nebo voda odtéká velmi pomalu, je načase něco s tím udělat. Někdy k tomu postačí věci, které najdeme v domácnosti. Než přistoupíte k razantnějšímu zákroku s pomocí speciálních chemikálií, zkuste větší sáček jedlé sody.

Po ochlazení tuku v kanalizaci vznikají hrudky, které se postupně nabalují a zachycují do sebe další příměsi, které pak ucpávají čerpadla v čerpacích stanicích na kanalizaci, obalují sondy, které ovládají chod čerpadel, a zastavují je. Tuky se v kanalizaci také částečně rozkládají, vznikají mastné kyseliny a ty zvyšují korozi stěn kanálů a potrubí.

Nasypte sodu do sifonu, přilijte hrnek octa a po čtvrt hodině opatrně zalijte vroucí vodou. Pak můžete vše zopakovat. Pokud to nepomůže, bude nejspíše ucpaný sifon dole pod umyvadlem nebo vanou. I ten zvládnete vyčistit sami. Stačí jen minimum zručnosti.

Zkuste prošťouchnout odpad zvonem

Než se pustíte do odšroubování jednotlivých částí, připravte si nějaký kbelík a hadr. Dobré jsou gumové rukavice. Když sifon rozeberete, pochopitelně vám z něj vyteče voda, a to někdy dost zapáchající, protože bude plná nečistot. Součásti pak můžete vyčistit pod tekoucí vodou a než sifon začnete dávat dohromady, zkontrolujte, zda je v pořádku těsnění. Pokud ne, vyměňte ho, nebo vám sifon bude protékat.

Před rozebíráním sifonu zkuste ještě takzvaný zvon. Dříve nechyběl v žádné domácnosti a dneska spíše lidi ani nevědí, co to je. S jeho pomocí vytvoříte tlak, který může prorazit nečistotu. Předtím ale musíte napustit umyvadlo nebo dřez aspoň do poloviny vodou a mokrým hadrem ucpěte přepad.

Když nic nepomůže, sáhněte po čističích

Pokud nepomohl zvon a ani výše zmíněná soda s octem, budete muset sáhnout po některém z čističů odpadu. Tekuté čističe nalejte podle návodu do odpadu a asi po 30 minutách propláchněte teplou vodu. Postup případně opakujte a už nechte chemii působit do rána. Podobně postupujte v případě granulovaného čističe.

V případě používání chemie je třeba dát pozor na dodržování bezpečnosti při práci. Základem je používání rukavic, ale i roušky a brýlí. Nečistoty v potrubí můžete prorazit také takzvaným pérem, které pořídíte v různých průměrech a délkách ve speciálních obchodech.


Životní styl

Zdraví

Hobby