Bolí vás při zahradničení kolena? Máme pro vás tipy, jak zvládat práci na zahrádce bez bolesti

Nejlepším způsobem, jak sedět u záhonu a vyhnout se bolesti kolen, je turecký sed
 

Zahradničení je podle expertů skvělý koníček. Zejména pro starší lidi, kterým pomáhá zůstat v pohybu. Bohužel ale může být práce na zahrádce velkým náporem na kolena. Připravili jsme si pro vás několik tipů, které vám s bolestí kolen při pletí záhonků zaručeně pomohou.

Pokud máte zahrádku, jistě dobře víte, že je zahradničení skvělé nejen pro naše tělo, ale i pro naši mysl. Tento typ pohybu a relaxace je pro většinu starších lidí dokonce i vhodnější než mnohé jiné. U zahradničení si totiž tělo sice skvěle procvičíte, ale zároveň není příliš náročné. Jediným problémem je tedy již zmíněná bolest v kolenou, která je často spojená se shýbaním se k záhonkům.

Rozcvičte se

Lidé často zapomínají na to, že by se měli procvičit před začátkem jakékoliv fyzické aktivity, tedy i před zahradničením. Pokud si předtím, než vyrazíte na zahradu, pořádně protáhnete nohy, možná bolest v kolenou ani neucítíte.

S rozcvičkou to vůbec nemusíte přehánět. Na procvičení nohou před prací na zahrádce vám bohatě stačí krátká procházka.

Změna pozice

Jedním z nejúčinnějších tipů, jak se bolesti vyhnout, je také čas od času změnit pozici, ve které u záhonku klečíte.

Nejčastějším důvodem bolesti kolen je totiž dlouhé sezení na stejném místě. Ideální pozicí k zahradničení je turecký sed. Pokud v něm ale sedět nedokážete, postačí i čas od času přenést váhu ze strany na stranu.

Podložka

Nejoblíbenějším způsobem, jak se ubránit bolesti, je nejspíše využití podložky pod kolena. Dokonce se prodávají i speciální klečící podložky přímo na zahradničení. Můžete je nalézt i ve spoustě různých provedení a vybrat si tak to, které vám bude vyhovovat nejvíce.

Vyvýšený záhon

Skvělou, ale v některých případech hůře proveditelnou radou je vyvýšení záhonků. Záhony, které budete mít v úrovni pasu, vám nesmírně ulehčí život. Předejdete tak bolesti nejen kolen, ale i zad.

Snadněji proveditelnou variantou, jak se k záhonku neshýbat, je zakoupit si zahradní náčiní na dlouhých nástavcích. S těmito pomůckami pak budete moci pracovat na zahrádce i vestoje.

Zdroj: Express

KAM DÁL: Jak levně vyčistit matraci, nablýskat zašlé stříbro a odstranit pachy z lednice?