Děsí vás rámus z půdy? Možná se u vás zabydlela kuna, zbavit se jí není snadné

V kabelech auta dokáže udělat nepříjemnou paseku
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Jistě každý uvítá, když jinak divoká zvířata začnou sdílet s člověkem stejný životní prostor. Opeřence lákáme na dobroty na krmítku, ježky rádi sledujeme na dvorku. Jsou ale tvorové, z jejichž přítomnosti zrovna nejásáme. Mezi ně patří kuny. Na půdě dělají neskutečný rámus, loupí vajíčka, zabíjí slepice a poškozují zateplení domu a někdy i ohryzají kabely v autě. Jak je vypudíme z naší blízkosti?

Kuna je jinak krásná lasicovitá šelma, která se ale dokonale adaptovala na život ve společnosti člověka. Řeč je o kuně skalní, její příbuzná lesní nevytáhne paty z lesa. Ta nechce mít s člověkem nic společnoého.

Jak je od sebe rozeznáme?

Kuna skalní, co nás občas doma prudí, vyhledává skály, ale i ruiny, staré šachty a také naše chaty a půdy. Má na krku bílou náprsenku, která dosahuje někdy až k předním končetinám. Kuna lesní má náprsenku žlutou, menší, jen pod krkem.

V posledních letech se kuna skalní znovu zřejmě přemnožila a je vidět nejen na vesnicích, ale i ve městech. Když napadne sníh, její stopy vidíme pak ráno všude, včetně těch, které končí někde pod zaparkovaným automobilem nebo až na střechách, kudy se šelma pohybuje s neuvěřitelnou obratností.

Co všechno loví kuna?

Potravou kuny skalní jsou především hlodavci, ptáci, plení ptačí hnízda, ale má ráda i ovoce a lesní plody. Často dokáže ale doslova vyvraždit všechny slepice v kurníku, když se tam dostane. Hledá tam především vajíčka a jakmile do kurníku vleze, říká se, že nevraždí kvůli chuti zabíjet, ale ze strachu. Slepice začnou vyvádět a ona je prostě podkouše, protože je vylekaná. Zrovna tak dokáže najít sebemenší otvor a dostat se do králíkárny, nebo se prokouše skrze pletivo a odnese si nějakého králíka.

Kuna skalní má dlouhé štíhlé tělo s hedvábnou srstí a bílou náprsenkou. Dorůstá délky 30-50 cm, z toho ocas dosahuje délky až 20 cm a váhy až 2,3 kg. Dožívá se 10 až 12 let. Polštářky na tlapkách nemá pokryté srstí.

To jsou jedny z mnoha důvodů, proč lidé kuny nemají zrovna v lásce. Dalším důvodem je i to, že je šíleně hlučná. V době páření, což je někdy v létě, dochází k častým soubojům mezi samci, které jsou dost hlasité. Zvířata se honí třeba po půdách a když se dají dohromady samička a sameček, začnou společně lovit a hrát si. Zrovna tak, když se narodí mláďata na půdě a povyrostou, dělají při hrách šílený rámus. Dokážou po půdě kutálet nalezenou plechovkou, že majitelé dole pod nimi nemají šanci usnout.

Jak se šelmy zbavit?

Nejjistější způsob, jak se zbavit kuny, je odchyt do klecové pasti. Ovšem dostat kunu do pasti už tak jednoduché není. Past je třeba umístit někam, kudy kuna chodí na lov, a překážkami v podobě prken ji nasměrovat přímo do pasti. Ale ani to nemusí vyjít. Kuna je velmi nedůvěřivá a chytrá. Jistější bude zkusit různé elektronické plašiče, které dáme na místa, kde kuna pobývá nebo kudy chodí. Kuna si ale někdy na zvuky nízkých frekvencí zvykne a zase vyhraje.

Osvědčila se proto kombinace s plašiči s LED osvětlením, jehož světlo šelma nesnáší. Z uzavřených prostor včetně motoru auta kunu vypudíme pachovými odpuzovači. Dají se koupit třeba i v prodejnách s potřebami pro motoristy. Sprej můžeme použít jak v autě, tak na půdě nebo na chatě a v dalších prostorách, kde víme, že se šelma zdržuje nebo tam má dokonce mláďata. Někdy se používají i lidské vlasy nebo chomáče srsti třeba psa nebo kočky. Ale tyto prostředky mají krátkou účinnost do vyprchání charakteristického pachu predátora nebo člověka.


Životní styl