Když peníze utíkají během spánku. Ušetřete spotřebu energie i v ložnici

Zobrazit fotogalerii (3)
 

Člověk by řekl, že jde pouze o místo odpočinku, kde není tak výrazná finanční zátěž. I ložnice je totiž místem, kde se topí a někteří dokonce sledují televizor. Místo, které člověk navštěvuje jen pro odpočinek, tak budí dojem, že vlastně žádnou zátěží není. Opak je však pravdou.

Stáčí si osvojit pár jednoduchých pravidel, která následně budete důsledně dodržovat, a několik stovek za rok navíc vás zcela jistě potěší.

Vytápění je to nejdůležitější

Základním předpokladem klidného spánku je vhodná teplota. Ideální teplotní rozhraní se pohybuje mezi 17 a 20 °C. Obecně platí pravidlo, že v ložnici by mělo být chladněji než v ostatních místnostech vaší domácnosti.

Doporučená teplota v obytných prostorech se pohybuje okolo 22 °C. Počítejte proto se snížením o 3 až 4 °C ve vaší ložnici, nehledně na podmínky venkovního počasí.

Principiálně jsou všechna zmíněná doporučení určená pro klidný a nepřerušovaný spánek, který má vliv na fyzické a psychické zdraví.  S tím sousvisí i poctivá péče o vhodnou vlhkost vzduchu. Nadměrná vlhkost vede k tvorbě plísní a množení roztočů.

Na druhou stranu extrémní sucho v ložnici nepůsobí dobře na dýchací cesty. Nepodceňujte proto větrání, které je potřeba provést důkladně. Cílem by měla být vlhkost vzduchu v hodnotě od 45 až k 60 % v zimě a od 40 až 55 % v létě.

Kvalita spánku je samozřejmě nejdůležitější, ale spokojenost, která vás příjemně ukolíbá, vznikne ve chvíli, kdy vhodným vytápěním ušetříte nějakou korunu navíc.

Nižší teplota v ložnici přirozeně snižuje spotřebu energie. Abyste šetrnost dotáhli dokonce, používejte řízení teploty podle času, který si předem nastavíte. Vhodným pomocníkem je termostatická hlavice, kde můžete pohodlně regulovat, jak a kdy se má v místnosti vytápět.

Vzhledem k tomu, že až 25 % tepla uniká okny, můžete si pomoci závěsy nebo žaluziemi k lepší izolaci, protože v ložnici není nutné přes den pouštět sluneční světlo do místnosti.

Jak svítíme?

Osvětlení ložnice musí v principu vytvářet příjemnou relaxační atmosféru. Nutné je zároveň zajistit vhodné podmínky pro čtení v posteli a osvětlení nočního stolku.

Stejnou světelnou atmosféru zaručí jeden primární zdroj světla, který je mnohem úspornější než kombinace několika menších.

Výjimkou je doplňkové světlo určené pro čtení. Bohatě postačí lampička s reflektorovým zdrojem světla. Používejte LED žárovky, které svítí ve žluté, teplejší barvě než klasické bílé LED světlo.

Led zářivka je výhodná hlavně pro malou spotřebu energie a dlouhou životnost.

Největší úspory v řádech několika tisíc za rok můžete dosáhnout výměnou klasických žárovek za úsporné.

Úsporné žárovky a zářivky jsou schopné spotřebovat až o 80 % méně elektřiny než stará tradiční žárovka. Vzhledem k tomu, že výdaje za osvětlení v domácnosti se mohou vyšplhat až k 15 % celkové spotřeby elektřiny, není od věci co nejrychleji přejít k úsporné variantě.

Obecným trendem v moderním bydlení je nahradit ozdobné velké lustry za lokální svítidla a nepřímé osvětlení.

Televize až do postele

Pokud se ani v ložnici neobejdete bez televizoru, je výhodné dodržovat několik základních pravidel, které vedou k šetrnější spotřebě energie. V první řadě je nutné vědět, jestli je váš televizor starý, nebo již spadá do kategorie moderních spotřebičů. Staré televizory je vhodné vždy vypnout.

Stand by režim u těchto televizorů neustále spotřebovává energii. U moderní televize se spotřeba ve stand by režimu pohybuje od 0,1 W až k 0,5 W, proto není potřeba ji vůbec vypínat. Vesměs je příhodné si položit otázku, zda televizor v ložnici potřebujete.

Základním předpokladem úsporného zařízení ložnice je hlavně ovlivněn tím, jak si celý prostor dopředu zařídíte. Pokud eliminujete počet elektrických spotřebičů na minimum, stačí si tak promyslet pouze způsob osvětlení a vytápění.

KAM DÁL: Doma s rozumem. V obývacím pokoji můžete ušetřit překvapivě velké peníze.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru