Módní trendy se vrací i ve výzdobě bytu. Je čas pořídit váleček, kreativitě se meze nekladou

Chcete se doma cítit jako na zámku? Tapetu může nahradit vzor válečku
Zobrazit fotogalerii (6)
 

Pamatujete, jak bývaly vymalované byty ještě v osmdesátých letech minulého století? Světlé barvy na stěnách, bílá byla zavrhována jako “nemocniční” a hlavně - nesměl chybět vzor lépe či hůře vytvořený válečkem. Květiny, ale i abstraktní vzory pokrývaly zdi v kuchyních i pokojích. A pozor - válečkování se vrací!

Už jsme si zvykli, že se v módě i bytovém designu mnohé prvky z minulosti vracejí. A i když bychom se mohli možná trochu polekat představy socialistického interiéru, opak je i v tomto případě pravdou. I když mnozí odborníci v oboru informují o návratu této techniky na výsluní zájmu řemeslníků i zákazníků, výsledek takového zásahu do podoby bytů je rozhodně odlišný od toho, který jsme schopni si vybavit z dětství nebo mládí.

 

Jako na zámku, nebo moderně? 

“V současné době si mohou lidé vybrat z mnoha a mnoha typů a vzorů dekorativních válečků, od historizujících vzorů, kterými můžeme navodit romantickou atmosféru, přes klasické květinové motivy až po ryze moderní geometrické a neurčité tvary. Postup nanášení barvy válečkem ale kupodivu velkých změn oproti minulosti nedoznal,” vysvětlil specialista na výmalbu interiérů, který tomuto typu finální úpravy místností fandí. 

Nově i tradičně

Určitou novinkou je možnost nanášení barvy na dekorativní váleček pomocí dalšího válečku, podobného těm běžným, určeným například k bílení zdí. Válečky jsou umístěny těsně vedle sebe tak, že se ten dekorativní z jedné strany otírá o stěnu, zatímco na druhé straně o váleček napuštěný barvou. Tato metoda má jak své výhody, tak i nevýhody. Velkou výhodou, kterou běžná metoda neumožňuje, je válečkování ve vodorovném směru, na druhou stranu je nutné pomocný váleček často namáčet. To ztěžuje práci zvláště ve větších prostorách. Využívána zůstává i klasická metoda, kdy si váleček bere barvu z připojené nádobky. Zde se výhody a nevýhody v porovnání s prvně popsanou metodou jen otáčejí. 

Pozor na výběr vzoru

Pokud se rozhodneme vymalovat si byt touto technikou svépomocí, varují řemeslníci před neuváženým výběrem vzoru na válečku. Pro začátečníky nebo méně zkušené malíře je lepší vybírat vzory, které na sebe nemusí tak přesně navazovat. Dnes jsou k dostání i asymetrické vzory, jež tvoří zajímavé efekty i při ne zcela dokonalém nanášení a případná nepřesnost není tak znatelná. Pokud se ale rozhodneme pro celoplošnou válečnovou výzdobu klasickým - třeba květinovým - vzorem, je potřeba počítat s velkou dávkou nutné trpělivosti a nezbytnou zručností. Na druhou stranu je pravdivé známé rčení, že žádný učený z nebe nespadl a začneme-li válečkovat spíž, tak se cestou přes chodbu do sklepa můžeme ve svém malířském umění posunout na slušnou úroveň a kuchyň nebo obývací pokoj se mohou stát naším vrcholným dílem. 

Kvalita válečku rozhoduje

Stejně jako zvolený vzor ovlivní výslednou podobu místnosti také kvalita materiálu, z něhož je váleček vyroben. Oslovený řemeslník důrazně varuje před využitím válečku, nalezeného na půdě. Nostalgie a snaha ušetřit se rozhodně nevyplatí. 

Kreativitě se meze nekladou

Stejně jako můžeme jít do obchodu a váleček si jednoduše koupit, není nemožné si vyrobit svůj podle vlastního vkusu. Stačí ten starý (a tady se hodí třeba i ten po babičce) omotat kusem staré látky, bublinkovou fólii nebo jiný zajímavý materiál a unikátní vzor je na světě - vlastně na stěně. 

Jak jste na tom vy s válečkováním? Pro nebo proti?

Klíčová slova: