Provoňte si dům za pár korun. Svíčky plné chemie nepotřebujete, vyrobte si přírodní osvěžovač

Skořice je i léčivá, vyrábí se z ní silice, tinktury, olej. Na domácí osvěžovač ideální
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Také už vám vadí příliš aromatické vonné svíčky a podobné věci, které mají osvěžit váš domov? To máte ten správný úsudek. Řada podobných výrobků je jen další chemie do vašeho domu. Spousta vonných svíček, a nejen jich, vám rozhodně zdravý domov neudělá. Čím tedy provonět byt? Vsaďte na přírodní vůně. Proč? Jsou přirozené a snadno podobné ingredience obnovíte, a to levně.

Různé osvěžovače vzduchu jsou na chemické bázi a asi to nebude pro náš organismus to pravé ořechové. Už takhle dýcháme doma dost chemie. Proč i tady nevyužít skvělou sílu přírody?

Vyrobte si éterický olej

Dokážete si uprostřed zimy vybavit, jak úžasně voní taková lesní paseka? Podobnou vůni můžete mít i doma. Stačí jen koupit nebo si v sezoně nasušit ty správné bylinky. Ale jen tak umístěné bylinky v bytě příliš parády nenadělají, jak bychom očekávali. Nejlepší způsob, jak bylinkami provonět byt, je výroba éterického oleje. Průmyslově se tento olej vyrábí destilací, ale pro naše účely postačí jednodušší postup.

Vyberte si jakýkoli olej a sežeňte nějakou nádobu s tmavým sklem. Nasušené bylinky vložte do lahve a zalijte olejem. Vyčkejte několik dní a pak olej s příměsí bylin můžete nakapat do aromalampičky nebo prostě do nějaké misky. Pokud milujete vůni citrusů, není nic jednoduššího než do misky s vodou nakapat pouze šťávu z citronu a položit misku na topení.

Někdy stačí jen kůra citrusů

Podobnou službu vám udělá jednoduchý trik. Na topení položte kousky pomerančové kůry. Jestliže máte raději vůni grapefruitu či mandarinky, použijte kůru z nich.

Včelí vosk je přirozený produkt, který vzniká metabolickou přestavbou medu a pylu v těle některých druhů včel. U včely medonosné je producentem dělnice ve 12. až 18. dni svého života.

Jestli vám vyhovuje vůně koření, nechte přejít v hrnečku pár kousků koření hřebíčku varem a ten dejte zase na topení. Hřebíček pak využijete i v létě, kdy vás začne obtěžovat dotěrný a bodavý hmyz. Hřebíček je totiž skvělým přírodním odpuzovačem hmyzu.

Provoňte byt kávou

Někdo například může vůni kávy. Ta je sama o sobě ideálním prostředkem na likvidaci pachů. Stačí nasypat pár kávových zrnek na talířek a ty rázem provoní byt. Pokud používáte mletou kávu, vložte ji do nějakého bavlněného sáčku a umístěte jej v bytě.

Svíčky používejte z včelího vosku

Nepoužívejte klasické svíčky s různými vůněmi. Je to vesměs samá chemie. To už je lepší si připlatit za svíčky z včelího medu, který je sám o sobě aromatický. Klasické svíčky jsou vyráběné z parafínu a nemusí být zrovna kvalitní. Může vás po nich bolet i hlava, protože na rozdíl od svíček z včelího vosku, který i při hoření neprodukuje škodlivé zplodiny, ty obyčejné ano.

Nasbírejte si svízel vonný

Za vůní můžete také vyrazit do přírody. V lese najdete třeba svízel vonný, dříve známý pod jménem mařinka vonná. Rostlina je vhodná do směsi sušených vonných bylin. Tu si vyrobíte ze sušených bylinek včetně máty, můžete přidat listy citrusu a zakápněte levandulovým olejem.

Do směsi můžete dát podle toho, co vám vyhovuje, badyán a skořici. Ale pozor, všeho moc škodí. Směs může být až příliš aromatická a je třeba si množství vyzkoušet.

KAM DÁL: Sbírka na Ovčáčkovo vzdělání, Babišovy výchovné metody a černá čokoláda je rasistická.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru