V obývacím pokoji můžete ušetřit velké peníze

Kdo šetří, má za tři
Zobrazit fotogalerii (3)
04.03.2020 - 15:45  

Obývací pokoj je v rodinném kruhu nejfrekventovanějším prostorem vašeho bytu nebo domu. Moderní bydlení se neobejde bez několika energetických spotřebičů, které používáte pro užitek či zábavu. Přečtěte si několik tipů a rad, díky kterým získáte přehled, kde je možné za každodenní provoz ušetřit. 

Dominantou u většiny obývacích pokojů je televize. Její obsluha je ze všech spotřebičů nejnáročnější. Jak ušetřit nějakou tu korunu, můžete ovlivnit už při jejím nákupu. Důležitým faktem je, že u moderních LCD televizí s technologií LED je zaručena až 30-40% úspora v porovnání se staršími LCD televizory.

U ostatních spotřebičů je doporučená úspora formou jednoduchého vypojení ze zásuvky. Pokud například používáte DVD přehrávač jen jednou za čas, není důvod ho mít neustále zapojený. Stejné pravidlo platí i pro zapojené nabíječky na telefon nebo notebook.

Podlaha ze dřeva nevyžaduje náročnou péči. Zpravidla ji stačí vysát a setřít vlhkým hadrem

Nabíječka spotřebovává energii i přesto, že není napojena na mobilní telefon nebo jiný spotřebič, pro který je určena. Je proto vhodné ji pravidelně odpojovat od zdroje energie, protože tím můžete ušetřit několik stovek korun za rok. Stejně tak když odjíždíte z domova na delší dobu, vytáhněte kabel televizoru, rádia a jiných přehrávačů přímo ze zásuvky.

Co je Stand-By?

Standby režim slouží uživateli hlavně pro pohodlné ovládání. Spotřebič vypnutý dálkovým ovládáním je připraven k obnovenému zapnutí ve vteřině, ale i když je zdánlivě vypnutý, jeho spotřeba energie je překvapivě vysoká a za rok vás např. u televizoru může přijít na několik tisíc korun. U některých úsporných zářivek je možné náklady na spotřebu v porovnání s klasickými žárovkami snížit až o 80 %.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru