Vyrobte si hmyzí domek, zima je na to ideální. Malí pomocníci vám budou chránit úrodu

Hmyzí domečky mají mnoho podob a k jejich výrobě se dají použít v podstatě jakékoli přírodní materiály
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Nudíte se už čekáním na jaro? Vadí vám, že nemůžete dělat na své zahrádce nebo ve skleníku? Přesto můžete něco užitečného pro zahradu udělat už nyní. Postavte hmyzí domečky nebo rovnou hmyzí hotel. Pomůžete nejen sobě, ale především svým hmyzím kamarádům, kteří po celou sezonu nenápadně pomáhají vaší úrodě.

Když ještě na zahradách a dvorcích bývaly hromady dřeva nebo tu a tam rumiště zarostlé kopřivami a tráva se nesekala pomalu až ke kořínkům, bydlela s námi spousta užitečného hmyzu. To už bohužel téměř neplatí, hmyzu však můžeme pomáhat.

Upravené prostranství hmyzu nepřeje

Dnes na upravených prostranstvích u domů nemá hmyz v podstatě kde bydlet, a tak je vcelku logické, že ho není pomalu ani vidět. A pokud chcete, aby vaše zahrádka nebyla jen dekorací, ale pěstujete ovoce a zeleninu, jistě uvítáte kromě blanokřídlého hmyzu, který opyluje květy, i další neméně užitečné druhy.

Aby hmyz měl kde žít, můžete právě nyní přes zimu vyrobit takzvané hmyzí domečky. Zavděk jimi vezmou různé druhy vos, samotářské včely, ploštice, brouci, zlatoočka, ale i ještěrky.

Hmyzí domečky mají mnoho podob a k jejich výrobě se dají použít přírodní materiály, které buď najdeme doma, nebo v přírodě všude kolem nás. Základním stavebním materiálem je dřevo. Z něj si vyrobíme jakousi jednoduchou nebo i složitou konstrukci, záleží na vaší zručnosti. Do tohoto rámu pak vkládáme výplně, které už poslouží jako domov pro různé druhy hmyzu.

Včely samotářky jsou skupinou blanokřídlého hmyzu. Tvoří druhově nejbohatší skupinu včel. Na území České republiky žije více než 600 druhů. Počet druhů i jedinců v české přírodě stoupá směrem jihovýchodním. V Čechách jsou zastoupeny méně, na jihovýchodě Moravy jsou tyto včely hojnější.

Vhodné jsou i špalky ze dřeva

Můžeme také použít špalky. Do nich vyvrtáte různě velké otvory. Zkrátka, nápadům se meze nekladou a jak by měly takové hmyzí domečky vypadat, se nechte inspirovat ve fotogalerii. Z té pochopíte i jak postupovat. Nezapomeňte ponechat zadní stěnu volnou, ať má hmyz přístup z obou stran. Vhodné je dát přes zadní i přední stěnu králičí drátěnku třeba kvůli ptákům, kteří by si mohli domek splést s krmítkem a lovit vám tam hmyz.

Do rámečku či špalku vkládejte například bambusové tyče, rákosová stébla, ale i třeba bezové větve s měkkým středem-dužninou. Vhodné jsou i stonky divizny nebo slunečnice. Použít můžete i děrované cihly, dřevěná polínka s navrtanými dírami, dále pak šišky, slámu, ale i květináče.

Domečky umístíme nejlépe v předjaří na jižní stranu, kde je dostatek slunečního svitu. Další příbytky pro hmyz můžete ale rozmisťovat na zahradu klidně v průběhu roku. Pokud máte velkou zahradu a vhodné místo na výběr, kde je větší klid, rády se v domečku zabydlí i ještěrky nebo ježek, případně i netopýr.

Do zahrady nalákejte i motýly

Kdo by si nepřál, aby mu zahradu zkrášlili poletující motýli? Těch také z krajiny ubývá kvůli nevhodným životním podmínkám. Tomu můžeme trochu pomoct třeba tím, že vysadíme na zahradě keře, které je lákají, například šeřík, kalinu, ptačí zob nebo hloh.

Udělejte si čmelín

Každý jistě ví, že zdatnými opylovači jsou i čmeláci. A jsou tak pilní, že když je chladno a deštivo, tak pokračují ve své práci na rozdíl od zimomřivých včel. I čmelákům můžeme nabídnout domeček, ale je to poněkud složitější než vybudovat hmyzí příbytek. Na to, jak se čmelín vyrábí, se můžete podívat sem.


Hobby