Zbavte se plísní: Když vše selže, zkuste chytrou houbu, která se plísní živí

Plíseň v domě nejenže vadí esteticky, ale je i nebezpečná pro zdraví. Jak se jí zbavíme? Jde to vůbec?
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Objevili jste doma vlhké zdivo a plíseň? Tak neváhejte a začněte něco dělat. Plíseň není jen estetická vada na kráse vašeho bytu, ale může být velmi nebezpečná. Proč? Spóry, které plíseň uvolňuje do ovzduší, mohou mít velice nepříjemný dopad na vaše zdraví. Jak se tedy plísně zbavit? Máme několik zásadních rad a postupů.

Plísním se pochopitelně nejvíce daří ve vlhku. Tedy tam, kudy do místnosti proniká vlhkost, nebo tam, kde ji máme už uvnitř bytu. Prvním krokem může být pořízení vlhkoměru. Ideální vlhkost je mezi 40 až 50 procenty. Plísně mohou vyvolat i nepříjemné vyrážky, velmi škodlivé jsou pro alergiky.

Topíte a větráte dostatečně?

Nejjednodušším způsobem, jak začít bojovat s plísní, je zamyslet se nad tím, zda dostatečně vytápíme místnost a jestli větráme. Pochopitelně, že větrat v době, kdy je venku deštivo a samo o sobě vlhko, je nesmysl.

Plíseň ale nesnáší proudění vzduchu, takže začněte prostě od těch nejjednodušších metod. Základem je prevence. Zkuste si třeba pořídit prostředky k ošetření zdiva, například Fungisar Super. Ten pomáhá proti plísni, ale bojuje i s bakteriemi, řasami a kvasinkami.

Plíseň představuje nesystematické označení pro skupinu hub, které pokrývají povrch substrátu jemným bílým nebo barevným myceliem. Plísně jsou většinou saprofytické, mohou být užitečné - produkují antibiotika, organické kyseliny, případně enzymy v průmyslovém měřítku, nebo škodlivé působící mykózy lidí, zvířat i rostlin.

Zlikvidujte plíseň chemicky

Když už plíseň v bytě objevíte, prvním rázným bojovníkem je Savo nebo jemu podobné přípravky. Na trhu je jich celá řada. S pomocí ostřikovače naneste prostředek na stěnu s viditelným napadením plísní. Pokud první aplikace nepomůže, postřik zopakujte. Nikdy před aplikací postřiku neodstraňujte plíseň. Tím jenom rozvíříte spóry plísně po celém bytě či domě.

Pokud mapy  na zdi zmizely, máte částečně vyhráno. Ale neradujte se předčasně. Plíseň se objevila, protože měla ideální podmínky k rozvoji. Za čas, někdy až po letech, se situace může opakovat. Proto se zamyslete nad tím, zda skutečně místnost dobře vytápíte a větráte. Když ani to nepomůže a plíseň se vrátí, nezbývá, než se pustit do razantnějšího zákroku. Důvodem může být zvenku nedostatečná izolace nebo nekvalitní odizolování zdi od zemní vlhkosti. To už je práce ale většinou pro stavební firmu.

Zkuste chytrou houbu

Plísně v bytech se vyskytují častěji od dob, co si většina domácností nechala instalovat plastová okna. Od té doby se právě projeví problémy spojené s nedostatečným větráním a vytápěním. Nejvíce postižené jsou koupelny, kuchyně a místnosti, kde třeba sušíme prádlo.

Když už si nevíme rady, můžeme sáhnout po takzvané chytré houbě. Prostředek pod názvem Bio Repel seženeme v každé lepší drogerii nebo prodejně pro kutily. Jde o originální kompozice mikroorganismů obsahující "chytrou houbu", která likviduje nežádoucí plísně na zdech domů. Houba se přímo živí plísněmi na zdech. Když plísně zlikviduje, sama zmizí, protože se nemá čím živit. Prostředek je zdraví neškodný, nevadí ani domácím mazlíčkům a neublíží ani vašim pokojovkám.


Životní styl

Zdraví

Hobby