Schola Pragensis: Rozmanitost a davy lidí na každém kroku

Na Schola Pragensis se ukázalo skoro 150 vystavovatelů. Zájemců z řad mládeže bylo daleko více.
Zobrazit fotogalerii (4)
  |  

Kongresové centrum v Praze se minulý týden zaplnilo stánky škol i davy lidí. Mezi téměř stopadesáti vystavovateli jsme navštívili i školu sportu a jezdectví z Velké Chuchle nebo jesenickou Sunny Canadian International School.

Koho nebaví školní lavice, může trávit dny ve stájích

Na Scholu Pragensis jsme vyrazili ve čtvrtek nedlouho po vypuknutí celé akce. 20. ročník svému jubileu rozhodně dostál se ctí a svou velikostí návštěvníkům, kteří se účastnili poprvé jistě vyrazil dech. Podle všeho však takto masivní účast škol i návštěvníků není ničím neobvyklým. „Během tří dnů se tu vystřídají asi všechny pražské školy,“ sdělil ČtiDoma.cz vedoucí vychovatel ze Střední školy sportu a jezdectví ve Velké Chuchli Bohumil Kopa, který jistě ví, o čem mluví. Chuchelská škola se totiž Scholy Pragensis účastní již po dvacáté.

„Je to vhodná prezentace školy,“ myslí si Kopa, ačkoliv dodává, že by rozhodně uvítali, kdyby byl zájem o školu větší. Na druhou stranu obvykle otvírají dvě třídy učebního oboru jezdec a chovatel dostihových koní a jednu třídu oboru chovatel dostihových koní. „Na tříletém oboru tráví studenti tři až čtyři dny praktickou částí ve stájích. Obor chovatel je spíše studijní. S koňmi studenti pracují obvykle jeden den v týdnu.“

Jazyková vybavenost? V jesenické škole uslyší vaše dítě angličtinu denně, klidně již od dvou let věku

Kromě úzce zaměřených škol, jakou je tato, jste na Schole Pragensis mohli nejčastěji narazit na klasická gymnázia nebo obchodní akademie. Pohovořit bylo možné se zástupci státních škol i těch soukromých. Jednou z nich byla Sunny Canadian International School. Škola, kde půlka vyučovaných předmětů probíhá v češtině a druhá polovina v angličtině. „Pro děti z veřejných škol je přechod na naši školu mnohdy obtížný,“ říká ředitelka školy Jitka Stiles. Děti v mateřské školce se u nich učí anglicky už od dvou let věku. „Mají tam dvě paní učitelky, jednu rodilou mluvčí a jednu českou celý den až do předškolního věku. Předškoláci začínají už s bilingvní výukou, kdy mají polovinu vyučování česky a polovinu anglicky,“ dodává.

Škola v Jesenici působí teprve třináctým rokem a nejstarší žáci jsou tedy na škole ve druhém ročníku gymnázia. „Děti v mateřské školce díky potřebě, požadavkům trhu a pozitivním výsledkům školy se školou doslova rostly,“ sdělila ČtiDoma.cz Jitka Stiles. Zato samotná přehlídka škol už kam růst téměř ani nemá. Vystavovatelů se letos účastnilo takřka 150. Někteří si na své prezentaci dali už od pohledu pořádně záležet, jak se můžete přesvědčit v naší fotogalerii.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru