Kdy OSVČ neplatí zálohy za zdravotní pojištění?

Zálohy za zdravotní pojištění nemusíte každý měsíc odvádět, platí-li za vás zaměstnavatel či stát.
02.11.2015 - 16:58  

Výjimek není mnoho. Úleva od placení záloh se vás nicméně může týkat, pokud studujete nebo podnikáte při zaměstnání.

Zaměstnanci mají, co se týče měsíčních odvodů, vystaráno. Zdravotní pojistné platí z příjmu vždy prostřednictvím svého zaměstnavatele. Jste-li OSVČ, existují nicméně tři případy, kdy se odvádění každoměsíčních záloh za zdravotní pojištění můžete vyhnout.

  • 1) Samostatná výdělečná činnost není hlavním zdrojem příjmů. Podnikáte-li při zaměstnání, odvádíte každý měsíc zálohu ze závislého (zaměstnaneckého) poměru. Příjmy jako OSVČ pak řešíte jednou ročně formou daňového přiznání.
  • 2) 1. rok podnikání a státní pojištěnec. V druhém případě musíte zároveň splnit dvě podmínky. Měsíční zálohy neplatíte, jedná-li se o první rok vašeho podnikání, a jste zároveň státním pojištěncem. Typicky jde například o podnikající studenty či důchodce. Pojistné v prvním roce opět dořešíte v daňovém přiznání stejně jako v prvním případě. Pokud za vás zdravotní pojistné neplatí stát, měsíční zálohy se vás týkají i v prvním roce podnikání.
  • 3) Celoměsíční neschopenka. Jste-li dlouhodobě nemocní a lékař vás po celý měsíc uzná jako práce neschopné, měsíční zálohu odvést nemusíte. Je však potřeba pojišťovně vše řádně nahlásit. "V řadě případů však takoví podnikatelé nechávají platby záloh probíhat a uplatňují až nárok na snížení minimálního vyměřovacího základu při ročním vyúčtování," říká tiskový mluvčí VZP ČR Oldřich Tichý.

 

Čtěte také:

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru