Jak ovlivní start vaší kariéry bydlení u rodičů?

Jaké konflikty vás čekají ve společné domácnosti s rodiči po 20. roku života? Obvykle půjde o peníze nebo vedení soukromého života.
  |  

Dvougenerační soužití, kdy mladí lidé bydlí s rodiči až do 30 let, není v Čechách žádnou výjimkou. Je to pro rozjezd kariéry bonus nebo zádrhel?

„S přítelem jsem se odstěhovala ve dvaceti,“ říká čtyřiadvacetiletá Saša, která bydlí v městské části Praha – Suchdol. „Kdybych neměla dlouhodobý vztah, tak by to ovšem nešlo,“ dodává čerstvá absolventka, která se začala kariéře věnovat naplno teprve před pár měsíci.

Samostatné bydlení je lepší, ale chybí na něj peníze

Vysokoškolské studium bývá jedním z důvodů proč třetina mladých mezi 20 a 30 lety setrvává u svých rodičů. Právě zmiňovaný vážný partnerský vztah je častou motivací k osamostatnění. Velkou roli, proč se nikam nestěhovat především při studiu hrají jednoznačně finance. „Při budování kariéry je to mínus, ale studentovi většinou nic jiného nezbude,“ myslí si Anet Králíková z Hýskova, která střídá bydlení u rodičů s pobytem na koleji.

S Anet by souhlasilo i dalších 44 % respondentů, kteří se účastníli výzkumu agentury STEM/MARK a uvedli, že pro startovací pozici v zaměstnání je brzký odchod od rodičů pozitivem. „Člověk pak má v 25 úplně jiné zkušenosti než někdo, kdo zrovna začíná,“ míní Anet. Šestadvacetiletá Sofia z Nelahozevsi naopak soužití s rodiči za kariérní překážku nepovažuje. „Je to vždy na dohodě. Připadá mi úplně normální přispívat na nájem. Kdybych ale bydlela sama, platím si dvakrát tolik,“ říká. „Možná někoho odstěhování od rodičů motivuje k tomu, aby na sobě pracoval a našel si hodně dobře placenou práci,“ dodává Sofia vzápětí. O tom, že bydlení s rodiči je výhodnější pro dosažení vedoucích pozic, je také přesvědčeno pouze 7 % dotázaných.

Několik perliček na závěr

V hodnocení sami sebe jsme však ještě mírní. Pokud však jde o šéfa či partnera, je bydlení s rodiči rázem tabu. Navázat a udržovat vztah s někým, kdo stále bydlí u rodičů, považuje za problematické 49 % mladých. Podobný počet dotázaných si nedokáže představit jako žijícího u rodičů svého nadřízeného. Zajímavé je také sledovat toleranci rodičů ke svým dospělým potomkům napříč regiony. Zatímco na Moravě nemají rodiče problém s pozdními návraty dětí a konzumací alkoholu, v Čechách a především v Praze panuje daleko větší přísnost.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru