Je možné překročit trestní minulost? V Úvalech ukázali, že ano!

Projekt "Čistíme Úvaly a pomáháme lidem překročit trestní minulost" v listopadu skončil, Rudolf Rendek (na obrázku) však v Úvalech pracuje dál.
Zobrazit fotogalerii (2)
  |  

V Úvalech od poloviny června do konce listopadu pracovala šestičlenná partička na úklidu města. Na tom by samo o sobě nebylo nic divného, kdyby se nejednalo o pracovníky se záznamem v trestním rejstříku.

Rejstřík trestů požadují všude. V Úvalech však práce byla

O tom, jak těžké je se ze stigmatizace spojené s výkonem trestu vymanit, se přesvědčil i rodák ze Sokolova Rudolf Rendek. „Výpis z trestního rejstříku požadují úplně všude,“ říká. Hříchy mládí Rudolfa pronásledují při hledání práce celý život. To se však změnilo v polovině června.

„S kamarádem jsme se dozvěděli o téhle agentuře, on sem zašel a práce byla,“ vypráví o tom, jak se dostal ke spolupráci s RUBIKON Centrem, neziskovou organizací, která s lidmi s trestní minulostí pracuje přes 20 let. Tato organizace založila v červnu letošního roku sociální podnik RUBIKON Centrum Servis s..r.o. S městem Úvaly pak získali první zakázku.

A co Úvalská veřejnost? Lidé jsou za úklid chodníků rádi

Podle Pavly Aschermannové, právničky sociální firmy i RUBIKON Centra, se zpráva o tom, že ulice v Úvalech budou uklízet „bývalí vězni“ po městě rychle rozkřikla. „Reakce veřejnosti byly zpočátku rozpačité. První tři pracovníci se ale chovali mile a předsudky lidí docela zlomili,“ myslí si Pavla. „Pan starosta nás zdraví a říká, že nevěděl, že tolik chodníků v Úvalech vůbec existuje. Ostatní lidé nás vnímají dobře, děkují nám za naši práci,“ dozvěděli jsme se od Martina, který rovněž do projektu nastoupil v červnu.

Projekt „Čistíme Úvaly a pomáháme lidem překročit trestní minulost“ trval do konce listopadu. O tom, zda se bude na jaře (od dubna) zase pokračovat, se v tuto chvíli jedná. Martin si ve spolupráci s RUBIKONem hledá další práci. V Úvalech pracoval na pozici koordinátora, a měl tudíž více zodpovědnosti než kolegové. Dříve dělal například realitního makléře, jednu dobu byl dokonce profesionálním fotbalistou.

Dali mu práci a změnili život

Rudolf Rendek má naopak v dohledné době o své budoucnosti v Úvalech jasno. „Nechali si mě tu,“ usmívá se Rudolf, který bude v Úvalech nadále pracovat pro technické služby. „Jsem tu přes půl roku. Zdraví mě lidi, které vůbec neznám. Mám tu hafo kamarádů,“ popisuje, jak se cítí ve městě. Pan Rendek, který má za sebou pobyt ve vězení i 15 let života na ulici, je živým důkazem toho, že stíny minulosti s trochou chtění překročit lze. „Myslím si, že našim nástupcům jsme nastavili takovou laťku, že budou mít co dělat, aby si ji udrželi,“ říká s pýchou o jejich působení v Úvalech. 

O aktivitách RUBIKON Centra jsme již napsali:                                                                                     Šance začít znovu boří mýty a pomáhá trestaným nalézt zaměstnání                                            Na Pohovorech nanečisto se opět střetli kandidáti s trestní minulostí se zaměstnavateli    Pohovory nanečisto: Vysoká motivace i příliš málo kritiky

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru