Termín výměny průkazu OZP je jen do konce roku

S výměnou průkazu se vyplatí si pospíšit. Průzkazku vám totiž nevydají přímo na místě.
 

Držitelé průkazu OZP si musí zařídit výměnu do konce prosince. Pokud tak neučiní, nebudou moci od nového roku využívat dosavadních výhod. S čím přijít na úřad, a na co si dát pozor, abyste nemuseli absolvovat znovuposouzení zdravotního stavu?

S vyšším náporem se počítá, průkaz ale nevydávají na místě

Nový průkaz OZP má podobu plastové kartičky obdobně jako občanský nebo řidičský průkaz. Je odolný proti poškození a chráněný vůči padělání. Nahrazuje všechny dříve vydávané průkazy (průkazy mimořádných výhod, dočasné průkazy OZP). Všechny tyto doklady jsou platné už jen do 31. 12. 2015

Úřad práce ČR vydává nové průkazy OZP od dubna letošního roku. Jak už to ale bývá, řada lidí nechává výměnu na poslední chvíli. „Úřad práce ČR je připraven na vyšší počet žádostí o výměnu stávajících průkazů OZP, přesto ale upozorňujeme klienty, aby nenechávali vše na poslední chvíli a vyhnuli se tak zbytečnému čekání ve frontách,“ uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková. 

Fronty však mohou být tou nejmenší nepříjemností. Nový průkaz vám totiž nevydají na místě. Může se proto snadno stát, že když budete s výměnou otálet, úřad práce vám průkaz nestihne vydat do konce roku, i když požádáte přímo v prosinci. Na úřad si stačí vzít pouze občanský průkaz a fotografii o rozměrech 35 mm x 45 mm.

Nenechte se odbýt! Úředníci vaši žádost přijmout musí! Je samozřejmě lepší požádat co nejdříve a mít celou záležitost vyřízenou. Ačkoliv žádost na poslední chvíli úředníci nemusí stihnout vyřídit, jsou povinni ji minimálně přijmout. Dostanete-li se do podobné situace jako Jitka z Prahy, nebojte se ozvat! "Vlastním půkaz ZTP, platnost posudku i průkazu do 31.12.2015. Chodím o dvou francouzských holích, ujdu sotva 50 metrů, mám roztroušenou sklerózu. Dnes jsem se byla informovat o termínu, kdy mám podat novou žádost, aby mi plynule navazoval jak průkaz, tak i parkovací karta. Úřednice na ÚP mi však oznámila, že mou žádost může přijmout nejdříve v lednu 2016, prý to tak chtějí posudkoví lékaři a žádost podanou dříve nevyřídí," popisuje Jitka svou neblahou zkušenost. V takovém případě doporučujeme obrátit se na vedoucího pracovníka příslušného úřadu práce.

 

Držitelé průkazů staršího data riskují, že promeškáním lhůty, budou muset absolvovat celé správní řízení znovu

Na co má nárok držitel průkazu OZP?
  • vyhrazené místo k sezení ve veřejných dopravních prostředcích pro pravidelnou hromadnou dopravu osob
  • přednost při osobním projednávání jeho záležitosti na úřadech
  • bezplatnou dopravu pravidelnými spoji místní veřejné hromadné dopravy osob (tramvajemi, trolejbusy, autobusy, metrem)
  • slevu 75 % jízdného ve druhé vozové třídě osobního vlaku a rychlíku ve vnitrostátní přepravě a slevu 75 % v pravidelných vnitrostátních spojích autobusové dopravy, parkovací průkaz nebo bezplatnou dopravu vodícího psa

Situace se ještě komplikuje, jste-li držiteli průkazů mimořádných výhod (kartonové průkazy, které vydávaly obecní úřady do konce roku 2011) a dočasných průkazů OZP, které ÚP ČR vydával podle legislativy účinné do 31. 12. 2013. V takovém případě musíte před samotnou výměnou podat „Žádost o přechod nároku na průkaz OZP“. Až poté vám může ÚP ČR průkaz v nové podobě vydat. Jestliže promeškáte lhůtu na jeho výměnu za plastovou kartičku, pak musíte po 1. 1. 2016 podat novou žádost a absolvovat standardní správní řízení, včetně znovuposouzení zdravotního stavu.

 

Kdo má nárok na přechod nároku na průkaz OZP?

Držitelé platného průkazu mimořádných výhod mají nárok na průkaz OZP stejného typu (TP, ZTP, ZTP/P), což odpovídá závažnosti jejich zdravotního postižení. Nárok na průkaz OZP u těchto osob trvá po dobu, po kterou měly přiznány mimořádné výhody. Pokud však klient nemůže doložit dobu platnosti přiznání mimořádných výhod, nárok na průkaz OZP trvá pouze po dobu platnosti průkazu mimořádných výhod. Zároveň také držitelé platného průkazu OZP vydaného podle předpisů účinných do 31. 12. 2013, mají podle zákona nárok na průkaz OZP. Nárok na takto vydaný průkaz OZP trvá po dobu, na kterou jim ÚP ČR přiznal nárok na předchozí průkaz. 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru