S vyšším náporem se počítá, průkaz ale nevydávají na místě
Úřad práce ČR vydává nové průkazy OZP od dubna letošního roku. Jak už to ale bývá, řada lidí nechává výměnu na poslední chvíli. „Úřad práce ČR je připraven na vyšší počet žádostí o výměnu stávajících průkazů OZP, přesto ale upozorňujeme klienty, aby nenechávali vše na poslední chvíli a vyhnuli se tak zbytečnému čekání ve frontách,“ uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.
Fronty však mohou být tou nejmenší nepříjemností. Nový průkaz vám totiž nevydají na místě. Může se proto snadno stát, že když budete s výměnou otálet, úřad práce vám průkaz nestihne vydat do konce roku, i když požádáte přímo v prosinci. Na úřad si stačí vzít pouze občanský průkaz a fotografii o rozměrech 35 mm x 45 mm.
Držitelé průkazů staršího data riskují, že promeškáním lhůty, budou muset absolvovat celé správní řízení znovu
|
Situace se ještě komplikuje, jste-li držiteli průkazů mimořádných výhod (kartonové průkazy, které vydávaly obecní úřady do konce roku 2011) a dočasných průkazů OZP, které ÚP ČR vydával podle legislativy účinné do 31. 12. 2013. V takovém případě musíte před samotnou výměnou podat „Žádost o přechod nároku na průkaz OZP“. Až poté vám může ÚP ČR průkaz v nové podobě vydat. Jestliže promeškáte lhůtu na jeho výměnu za plastovou kartičku, pak musíte po 1. 1. 2016 podat novou žádost a absolvovat standardní správní řízení, včetně znovuposouzení zdravotního stavu.
Kdo má nárok na přechod nároku na průkaz OZP?
Držitelé platného průkazu mimořádných výhod mají nárok na průkaz OZP stejného typu (TP, ZTP, ZTP/P), což odpovídá závažnosti jejich zdravotního postižení. Nárok na průkaz OZP u těchto osob trvá po dobu, po kterou měly přiznány mimořádné výhody. Pokud však klient nemůže doložit dobu platnosti přiznání mimořádných výhod, nárok na průkaz OZP trvá pouze po dobu platnosti průkazu mimořádných výhod. Zároveň také držitelé platného průkazu OZP vydaného podle předpisů účinných do 31. 12. 2013, mají podle zákona nárok na průkaz OZP. Nárok na takto vydaný průkaz OZP trvá po dobu, na kterou jim ÚP ČR přiznal nárok na předchozí průkaz.