Na burze práce v Kladně se nabízela i „práce snů“

Zobrazit fotogalerii (4)
  |  

Účast na kladenské burze práce byla slušná deštivému počasí navzdory. Ať už se jednalo o zcela unikátní práci nebo běžnou pozici, všichni se shodovali na jednom: Sehnat kvalitního uchazeče je v současné době těžké.

Do Hotelu Kladno se v minulém týdnu sjela dvacítka zaměstnavatelů, kteří nabízeli na 150 volných pozic. Uchazečů se přišlo podívat 180, přičemž účast byla vyšší zejména v dopoledních hodinách.

Kdo si chce hrát, nezlobí. A nebo se může živit stavěním LEGA

Některé firmy nebyly skromné a obsazovaly rovnou desítky pozic. „Aktuálně sháníme ještě několik desítek nových modelářů z toho důvodu, že jsme rozjeli třetí směnu a máme spoustu objednávek od zákazníků,“ svěřil se ČtiDoma.cz Jan Dus ze společnosti LEGO Production. Továrna v Kladně hledá nadšence, kteří budou směny trávit výstavbou 3D modelů z LEGA.

„Pozice je vhodná i pro absolventy. Jediné, co požadujeme, je ochota pracovat na tři směny, tzn. týden odpolední, týden ranní, týden noční a uživatelsky znát práci s počítačem,“ pokračuje Jan Dus. Vzápětí se však ukáže, že práce modeláře není jen tak. Potřeba je vysoká manuální zručnost i prostorová představivost. Právě to v LEGU testují hned v prvním kole. Teprve poté proběhne klasický personální pohovor, ve kterém si personalista ověří, zda je práce modeláře skutečně tím, co by uchazeč chtěl dělat. „Nováček poté nastoupí  přibližně na měsíc do tréninku, kde se naučí všechny dovednosti, které jsou potřeba pro práci modeláře, a které v podstatě nemá šanci se naučit někde jinde,“ uzavírá Jan Dus. Tým modelářů je podle něj věkově i genderově naprosto různorodý.

Kritéria na uchazeče se snižují, stejně ale nebudeme brát kohokoliv!

Pozice pokladního/prodavače a zástupce vedoucího, které nabízel místní Lidl, tolik unikátní nejsou. Potravní řetězec přesto trápí nedostatek vhodných uchazečů. „Nemáme žádnou hranici, je to neustálý nábor,“ přiznal pro ČtiDoma.cz vedoucí prodejny Martin Kačena.  „Vzhledem k situaci na trhu práce je najít kvalitního uchazeče opravdu těžké. Kritéria se  kvůli tomu hodně snižují. Přitom potřebujeme kvalitní uchazeče, proto, ačkoliv máme málo lidí, rozhodně nebereme každého.“ Burzu práce a jiné veletrhy považuje za vhodnou příležitost pro prezentaci společnosti, která navíc neustále shání zaměstnance.

Ačkoliv se jednalo o burzu práce, podobně jako v Příbrami se zúčastnilo i několik škol. Zástupce jedné z nich přicestoval dokonce až z Mělníka. „Jsme zvyklí, že na přehlídkách škol, jsou především uchazeči z řad základních škol,“ řekl ČtiDoma.cz učitel na VOŠ a střední zahranické škole Mělník Ivan Roušel. „Proto jsme zde měli zájemce pouze o vyšší odbornou školu.“ Školy se na burze obecně snažily oslovovat spíše rodiče, kteří přišli hledat zaměstnání.

Burzu práce zorganizovala Krajská hospodářská komora Střední Čechy ve spolupráci s Okresní hospodářskou komorou Kladno. Poradenství nezaměstnaným zde nabízel Úřad práce Kladno.