Vysoká škola ekonomická je častým kotvištěm čerstvých maturantů. Debaty o českém školství se přitom často stáčí k tomu, že vysokoškoláků je u nás až příliš. Padají obvykle argumenty o tom, že vysoké školy jsou odtržené od praxe. Absolventi údajně stejně mají problém najít pracovní uplatnění ve svém oboru. Jak je na tom VŠE? Na naše otázky odpovídala tisková mluvčí školy Julie Daňková.
|
Mají studenti povinnost splnit v rámci výuky i praktickou část - ať už ve formě stáže nebo brigády v nějaké firmě? Nebo se dostává praxe do výuky nějakými jinými způsoby?
Nejde přímo o povinnost. Studenti mají ale možnost za odpovídající stáž získat i kredity a tím pádem se jim stáž započítává do výuky. Se sháněním relevantních stáží jim pomáhají jak fakulty, tak již zmíněné pracoviště RPC.
Systém praxí a stáží uznávaných do studia již několik let rozvíjí například Fakulta mezinárodních vztahů VŠE. V současné době nabízí studentům řadu stáží, které se po obhájení semestrálního projektu uznávají do studia za kredity. Na stáže v zahraničí navíc může student získat také finanční podporu, a to buď z fondů Erasmus+ nebo ze stipendijního fondu fakulty. Vedle studia v zahraničí tak může student FMV strávit další celý semestr ve firmě, na ambasádě či v jiné instituci. Letos v červnu fakulta například uzavřela memorandum s agenturou CzechTrade, díky němuž mohou studenti FMV vyjet na tříměsíční stáž na zastoupení CzechTrade po celém světě.
Jaké možnosti mají firmy, když chtějí oslovit studenty vaší školy?
Firmy oslovují naše studenty přes pracoviště RPC. Pokud mají zájem pouze o zprostředkování inzerce na pracovní pozice, je tato služba zpoplatněna.
Jak jsou absolventi úspěšní při hledání práce? Kolik z nich najde práci řekněme do jednoho roku?
Z hlediska uplatnitelnosti našich absolventů uvádím statistiku Střediska vzdělávací politiky Univerzity Karlovy z roku 2014. Ukazuje míru nezaměstnanosti našich absolventů v období půl roku až 2 roky po ukončení vysoké školy.
- Fakulta informatiky a statistiky VŠE 0,9 %
- Fakulta financí a účetnictví 1, 4 %
- Národohospodářská fakulta VŠE 1, 4 %
- Fakulta mezinárodních vztahů 1, 6 %
- Fakulta podnikohospodářská 2, 2 %
- Fakulta managementu v Jindřichově Hradci 2, 5 %
Jedná se obvykle o práci v oboru nebo mimo obor?
Odpověď na tuto otázku zjišťujeme pouze u čerstvých absolventů magisterských oborů, kteří v době absolvování již znají pracovní pozici, na kterou nastoupí. Podrobnější průzkum nemáme k dispozici.
Absolventů magisterských oborů se ptáme na to, zda jejich pracovní zařazení odpovídá jejich hlavní studijní specializaci na VŠE. (Studenti magisterských oborů VŠE si volí ještě vedlejší specializaci, která jejich profesní profil doplňuje). Z ankety absolventů z roku 2014 víme, že pracovní zařazení odpovídá zhruba u poloviny dotázaných absolventů školy, kteří své budoucí zaměstnání již znali, jejich hlavní specializaci (49 % odpovědí „ano“ či „spíše ano“, 31% odpověď „víceméně“). To, že hlavní specializaci vůbec nevyužijí, uvedla necelá 4 % absolventů. Nejvíce svou hlavní specializaci podle svých slov využijí absolventi Fakulty financí a účetnictví a Fakulty informatiky a statistiky.