Inspirativní čtení pro váš pracovní život

Petr Ludwig na Summitu týdne podnikání v Praze 19. listopadu.
Zobrazit fotogalerii (14)
 

Na konci roku máme tendenci bilancovat naše úspěchy a neúspěchy. Ve ČtiDoma.cz jsme se během roku potkali s řadou inspirativních lidí. Ať už se jedná o ženu, která vede vlastní pivovar, nebo muže, co překračují trestní minulost, důležité je jediné: Tito lidé se nebáli udělat první krok!

Nastal čas odpočinku a kvapem se blíží čas novoročních předsevzetí. Řada z nich se bezesporu bude týkat i našeho kariérního života. Než začnete sami sobě udílet příkazy o tom, jak tento rok opravdu budete chodit brzo spát a dříve vstávat, nebo se zbavíte chronických prokrastinačních aktivit, pojďte si přečíst, jak na lenost člověku vrozenou vyzráli jiní!

Prokrastinaci lze porazit

Když už jsme se dotkli prokrastinace, na Summitu týdne podnikání jsme měli možnost setkat se přímo s odborníkem na tuto „civilizační chorobu“ Petrem Ludwigem. Spisovatel nás nezahltil planými řečmi, ale přišel rovnou s praktickými doporučeními, která jsme shrnuli ve článcích Konec prokrastinace: Když má rozum navrch nad emocemi a Konec prokrastinace: Buďte hrdinou všedního dne.

Podnikatelé, vycházejte vstříc svým zákazníkům!

Hana Mayerová za barem. Pivovar má dodneška pouze dva zaměstnance - sládka a jeho pomocníka. "Jsme rodinná firma, takže si vyhovíme," říká s úsměvem paní Mayerová.

Na Týdnu podnikání jsme se ještě chvíli zdrželi. Později totiž přednášel ještě zakladatel Slevomatu a v současné době spolumajitel firmy Rohlik.cz Tomáš Čupr. Jeho řeč se týkala čistě rozjetí vlastní byznysu, přičemž zdůraznil především jednu hodnotu, na kterou řada českých podnikatelů zapomíná – Tomáš Čupr: V Česku se na zákazníka často kašle.

Na zákazníky rozhodně nekašlou v pivovaru Berounský medvěd. V továrně s kovošrotem, která k pivovaru náleží, potřebují tak jako tak stálou ostrahu. Vrátný vám tedy bez problémů prodá pivo, ať k němu zamíříte v jakoukoliv denní či noční hodinu. Tohle a mnohem více nám prozradila majitelka pivovaru Hana Mayerová ve dvoudílném rozhovoru.

Plňte si své sny nejen o Vánocích

Věra Vitnerová je rovněž vášnivou chovatelkou. Na snímku se svými královskými pudly Tondou a Otou na výstavě v německém Merseburgu.

V největším středočeském městě Kladně jsme zavítali za podnikatelkou Věrou Vitnerovou. Majitelka psího salonu nám ukázala, že nikdy není pozdě splnit si své dětské sny. O tom, jak dokázala zařídit, aby byla práce jejím koníčkem, se dočtete ve článku Otevřením psího salonu si splnila dětský sen.

Ti, kteří pracují, i když jíme štědrovečerní večeři…

Všichni pochopitelně nemůžeme být progresivními a úspěšnými podnikateli. Schopné pracovníky, kteří se stávají členy policejních sborů nebo zaměstnanci nemocnic, budeme potřebovat stále. Zatímco pražské policii se snížení stavu v příštím roce, kdy odejdou strážníci s nedodělanou maturitou, daří poměrně úspěšně vyřešit (Řady městské policie v Praze na konci roku prořídnou), v benešovské nemocnici je o kvalitní pracovníky trochu boj (Práce v nemocnici? Čím dál méně lidí chce profesně pečovat o druhé).

Ti, kteří potřebují naši podporu

Projekt "Čistíme Úvaly a pomáháme lidem překročit trestní minulost" v listopadu skončil, Rudolf Rendek (na obrázku) však v Úvalech pracuje dál.

Kdo má naopak problém sehnat práci, jsou pracovníci s handicapem. V průběhu letošního roku jsme představili hned několik sociálních podniků. Podívejte se na to, jak to funguje v kavárně Modrý domeček v Řevnicích, v Toulcově dvoře na Praze 10 nebo masérském studiu NOVIDA v Kunraticích.

Skupinou, která se na trhu práce potýká s úplně největšími omezeními, jsou nakonec možná lidé s trestní minulostí. Dlouhodobě jim pomáhá nezisková organizace RUBIKON prostřednictvím aktivit, jakými byly i letošní pohovory nanečisto nebo projekt v Úvalech.

Škola. Místo, kde to všechno začíná…

Podívali jsme se i do prostředí škol. Fungování dvoujazyčné instituce nám popsala ředitelka školy Sunny Canadien International School. O tom, jak snadno nebo těžko seženete zaměstnání, jste-li absolventem VŠE, nám zase pověděla tisková mluvčí Julie Daňková. Mluvili jsme také s člověkem, který prošel všemi možnými školami. O svém studiu i dalších plánech se ČtiDoma.cz rozhovořil český rekordman v počtu vystudovaných vysokých škol.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru