Kariéry slavných: Jak to bylo doopravdy?

Kurt Cobain ukončil svůj život v roce 1994 ranou z brokovnice ve svém domě. O tom, že tomu tak možná nebylo, vypráví zase dokument z roku 1998 Kurt and Courtney.
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Máte pocit, že si nikdy nesplníte všechny své sny? Tři filmy letošního roku vyprávějí o tom, že ani ohromující úspěch vás neučiní šťastnými. Podívejte, jak se životem protloukali Steve Jobs, Kurt Cobain nebo Amy Winehouse.

Člověk je tvor idealistický. Často si proto neuvědomujeme známé rčení ze Spider-mana, že s velkou mocí přichází velká zodpovědnost. Lidé, kteří dosáhli velkých úspěchů, celebrity, ti všichni se stávají našimi vzory. Omračující úspěch však často bývá vykoupen pošramocenými vztahy se svými nejbližšími a v extrémních případech dokonce smrtí.

Kurt Cobain: Montage of Heck

Jste-li přesyceni romantickými filmy a zidealizovanými pohádkami, podívejte se na dokument o jednom z nejslavnějších rockerů světa. Všichni víme, že Kurt Cobain neunesl svou slávu a v 27 letech si prohnal kulku hlavou. V životopisném filmu zaznívá řada podrobností z jeho života, doprovázené animacemi. V neposlední řadě je na místě zmínit, že se jedná o první film o Cobainovi, kde uslyšíte songy Nirvany. Autorská práva totiž vlastní vdova po Kurtovi Courtney Love a v dokumentu dostala patřičný prostor…

Není to tak dávno, co fotografie z jejího bujarého života plnily bulvární plátky. Film Amy ukazuje zpěvačku v trochu jiném světle, než jsme byli zvyklí...

Amy

Dokument o životě bluesové zpěvačky, která zemřela ve stejném věku jako Cobain, není o nic méně depresivní. Co se týče životopisu Amy Winehouse, nalezneme v něm řadu podobností s Cobainem. Téměř by se dalo říct, že oba dokumenty vypráví klasický rockový příběh o tom, jak někdo rychle vystoupal vzhůru a stejně záhy vyhořel. V případě tohoto dokumentu je trochu více pozornosti věnováno neutuchajícímu mediálnímu zájmu o popovou divu. Režisér kladl na tuto složku Amyina života dokonce takový důraz, že záběry pořízené paparazzi tvoří více než polovinu filmu.

Steve Jobs

Ze zcela jiného soudku je příběh génia počítačového světa Steva Jobse. Film, v němž si hlavní roli zahrál Michael Fassbender, není zevrubným životopisem. Detailněji o Jobsově životě vyprávěl dva roky starý snímek jOBS s Ashtonem Kutcherem jako Jobsem. Úplně nejlépe však uděláte, když si přečtete knihu Waltera Isaacsona Steve Jobs. Co se týče filmu samotného, předpokládá, že důležité skutečnosti již znáte. Ihned vás proto vrhne do víru zlomových prezentací, před nimiž se řeší převážně rodinná dramata. Film ukazuje Jobse jako člověka z masa a kostí, s nímž zjevně nebylo snadné žít.

Máte tipy na další životopisné filmy? Podělte se s námi v komentářích!


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru