5 mýtů o životě živnostníka

Sníte o nesnesitelné lehkosti podnikání? Pozor, aby vám nezhořklo v puse!
 

Sníte o tom, že vyměníte zaměstnanecký kabát za triko volné živnosti? Tohle byste měli vědět, než učiníte unáhlené rozhodnutí.

 

  • 1. mýtus: Živnostník je pánem svého času a může využívat flexibilní pracovní dobu se vším co k tomu patří.

Realita: Živnostník je často otrokem času. Nestíhá, nespí, pracuje 12 a více hodin denně. Je velice rád, když urve půlhodinu času, aby stihl hodit auto do servisu.

  • 2. mýtus: Neplatí žádné čtyři týdny dovolené ze zákona nebo volno v délce a čase podle toho, co zaměstnavatel dovolí. Živnostník může kdykoliv sbalit kufry a odfrčet k moři.

Realita: Opak je pravdou. Drobný podnikatel jednak ani tolik nevydělává, aby půlku roku mohl trávit v tropickém ráji. Za druhé sbalit si kufry a nechat vše ležet je mnohem složitější, když nemáte zodpovědnost jenom za sebe, ale za celý podnik, zakázky, klienty...

  • 3. mýtus: Živnostník se válí v penězích.

Realita: Než podnikání začne skutečně přinášet zisk, mnohdy to chvíli trvá. V některých odvětvích zůstávají i poté vysoké fixní náklady. Výdělky navíc mohou kolísat. Vždy záleží na tom, kolik seženete zakázek. Na pohodlí stále mzdy jako v zaměstnaneckém poměru můžete zapomenout.

  • 4. mýtus: Živnostník si žije, protože se nemusí hádat se šéfem a nikomu se podřizovat.

Realita: V zaměstnání máte mnohdy jen jednoho šéfa, v podnikání jich mohou být až desítky. Proč? Podle hesla "náš zákazník, náš pán" je vaším šéfem každý současný i potencionální klient. A věřte tomu, že pro dobrý obchod mu odpustíte i v situaci, kdy byste už na svého šéfa pěkně vypěnili.

  • 5. mýtus: Živnostník dělá to, co ho baví.

Realita: Tato věta může být pravdivá pouze do doby, než nastává čas podávat daňové přiznání, vymáhat nezaplacené faktury, improvizovat, protože vypadne dodavatel nebo, nedej bože, licitovat s rozhořčeným klientem. Ať vás vaše živnost baví sebevíc, když jedna z těchto situací přijde, zatoužíte mít kolem krku zlatý zaměstnanecký řetěz!

 

Neradi bychom vám podnikatelský elán zničili úplně. Přečtěte si příběhy lidí, kteří se nebáli jít s kůží na trh a vyšlo jim to:


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru