Minimální mzda skoro 20 tisíc? U některých profesí ano! 1. část

V gastronomii nejsou minimální mzdy ničím neobvyklým. Jako obsluha nicméně disponujete s financemi a máte tudíž hmotnou zodpovědnost. To vás řadí do 3. skupiny profesí a vaše minimální mzda by tudíž od 1. ledna měla činit 12 100 korun.
 

Pobíráte minimální mzdu odpovídající vaší pozici? Podívejte se, do jaké skupiny patříte v našem velkém přehledu!

 

Od 1. ledna letošního roku došlo ke zvýšení minimální mzdy z 9 200 na 9 900 korun. Tato zaručená minimální mzda pro vás však platí pouze v případě, že patříte do 1. skupiny profesí. Těch je celkem osm a liší se podle své náročnosti a požadavků na zaměstnance. Kam patříte vy?


1. skupina profesí - pomocné práce, šití nebo doručování zásilek


Pro profese, které jsou zařaditelné do 1. skupiny profesí, skutečně platí, že se průměrná mzda zvedla z 55 na 58,7 Kč za hodinu, což činí měsíční nárůst z 9 200 na 9 900 korun.

 Podle přílohy z nařízení vlády 567/2006 Sb. se jedná o veškeré profese, v nichž pracovní úkony tvoří jednoduchý celek. Co se týče případů konkrétních profesí, patří sem např. pomocné práce jako mytí nádobí, veškeré úklidové práce, doručování různých druhů zásilek nebo drobné šicí práce.

 

2. skupina profesí - sanitář, prodej u čerpacích stanic


Práce zařazené ve 2. skupině již zahrnují činnosti, které mají vazby na další pracovní procesy, existují v nich základní pracovní vztahy. Místo 10 200 nově pobírají alespoň 10 900 měsíčně např. sanitáři, obsluha čerpací stanice, kopáčské práce montáže apod.

O kolik se se zvýšením minimální mzdy narostly odvody za zdravotní pojištění?


3. skupina profesí - servírka, řidič nebo ošetřovatel


Minimální mzdy jsou mnohdy nabízeny v gastronomii s tím, že servírka si přivydělá jinde. Jenže servírka vykonává činnost, v níž manipuluje s financemi a musí mít tudíž hmotnou odpovědnost. Vydělat by si tak od letoška měla nikoliv 9 900, ale 12 100 korun.

Profese ve 3. skupině se vyznačují samostatným rozhodováním a řešením úkolů. Dále do této skupiny patří například povolání ošetřovatele, řidiče, složitější klempířské práce nebo jednoduché práce s fakturami a účetními písemnostmi.

4. skupina profesí - zdravotní sestra, mzdová účetní nebo šéfkuchař


Do této skupiny řadíme odborné specializované práce nebo náročné fyzické práce v extrémních podmínkách. Mzda z 12 400 na 13 300 tudíž stoupla například zdravotním sestřičkám, mzdovým účetním, šéfkuchařům nebo strojvedoucím na vedlejších železničních tratích.

Věděli jste, že první minimální mzda v roce 1991 činila 2 000 korun?

Názor odborníka - Bude mít zvýšení minimální mzdy i nějaké negativní dopady?                 
Odpovídá Radka Čechová, Branch Managerka společnosti Grafton Recruitment:             
"Zvýšení minimální mzdy určitě nebude mít na situaci na trhu práce žádný zásadní dopad. Důvodem je to, že pracovních nabídek za minimální mzdu je minimum, vyjímku tvoří jen brigádnícká místa. Skokové a opakované navyšování  minimální mzdy (mluví se o cíli 12 000 Kč) může však v regionech s nižšími mzdami způsobit umělou vyšší nezaměstnanost, nebo snahu podnikatelů o obcházení tohoto nařízení - zejména u lidí zaměstnaných u drobných živnostníků. A to proto, že se zvýšení mzdy promítne i do výše odvodů zaměstnavatelů na zdravoní pojištění."

Více informací v pokračování článku Minimální mzda okolo 20 tisíc? U některých profesí ano! 2. část.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru