Tíhne vaše dítě k manuální práci? Zvažte učiliště

Názor na učební obory se pomalu obrací. Poptávka na trhu po kvalitních řemeslnících je totiž vysoká.
  |  

Dny otevřených dveří na středních školách nabízejí nepřebernou řadu možností. Je stále ostuda "dát dítě na učňák", nebo pro jeho budoucnost mnohdy uděláte lépe?

 

Neustále rosteme a vyvíjíme se. Není proto vůbec jisté, že v oboru, který nás bavil v patnácti letech, zůstaneme celý život. Řada rodičů proto s potomkem nakonec volí gymnázium či obchodní akademii s tím, že se dítě časem rozhodne samo, jakým směrem se bude ubírat dál.

 

Učební obory přicházejí znovu do módy

Učiliště si naopak nesou určité stigma toho, že na ně odcházejí děti méně schopné a intelektuálně vybavené. Podle zástupkyně ředitele ze SOU Písnice Daniely Řepáskové se však trend díky velké poptávce po řemeslnících na trhu práce postupně obrací. "V posledních letech evidujeme nárůst zájemců do tříletého oboru Řezník – uzenář," říká paní Řepásková.

V Písnici se studenti mohou hlásit jak na tříleté, tak čtyřleté obory. Pro ty, kteří by zatoužili po úplném středním vzděláním, je tu možnost zapsat se po dokončení výučního listu na nástavbové studium zakončené maturitou. Ve škole se pravidelně střídá výuka s praxí. Podle paní zástupkyně si řada studentů po dokončení studia otevře i vlastní podnik.

Dny otevřených dveří na SOU Písnice probíhají v lednu i únoru. Nejbližší termín je 20. ledna.

Čtěte také:

 

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru