Chceme 20letého ajťáka, se třemi jazyky a 15letou praxí

Vztahy při práci? Není to nemožné, ale chce to určité zásady
20.02.2016 - 07:31  

Firmy chtějí zaměstnávat absolventy. Nejvíce se jim hodí absolventi technických oborů, kteří dokážou plynně hovořit i ve finštině a při náročné škole ještě tvrdě pracovat. Takové jsou nové trendy na trhu práce.

Studenti jsou ve své podstatě líní tvorové. Na školu nešli ani tak kvůli lásce ke studiu ale především proto, aby si prodloužili mládí, odhodili ještě na chvíli zodpovědnost a rozhodli se, co vlastně chtějí dělat se svým životem. To všechno je možná pravda. Nicméně absolvent je také jenom člověk. Zaměstnavatel však hledá ideál, který neexistuje, protože realita deformuje i ty nejčistší představy.

 

Učte se švédsky, čínsky, holandsky

Podle výzkumu společnosti Grafton Recruitment zájem o zaměstnávání absolventů roste napříč republikou. Požadavky firem jsou ale mnohdy větší než dovednosti, které jim absolventi mohou nabídnout. „Vidíme jasný trend - jen angličtina už nestačí; standardem u absolventa by měla být znalost 2 cizích jazyků,“ komentuje Martin Ježek, Business Development Manager v Grafton Recruitment s tím, že se dnes vyplatí učit se například skandinávské jazyky či holandštinu. Kromě jazyka má samozřejmě výhodu absolvent s praxí.

Čtěte také: Samotným titulem dnes nikoho neohromíte

 

Na ty (pseudo)humanitní obory vůbec nechoďte

Tradičně jsou na trhu práce biti absolventi humanitních oborů. Grafton Recruitment vyzkoumal, že absolvent humanitního oboru může doufat v nástupní mzdu v rozmezí 15 až 20 tisíc korun. Představíme-li si však dokonalého absolventa, jakého firmy hledají, mzda může rázem vystoupat až na dvojnásobek. Za absolventa s IT zaměřením, praxí a znalostí cizích jazyků firmy bez problémů zaplatí 40 tisíc korun. Pro srovnání uvádíme, že průměrná mzda se v České republice v současné době pohybuje nad 26 tisíci korunami.

Čtěte také: Do práce až v 25 letech a důchod v nedohlednu

 

Hledáme práci, ale nehledáme vás

Zájem firem se odráží i na pracovních nabídkách. Ve Středočeském kraji najdete 75 % volných technických pozic, 13 % obchodních, 5 % v oblasti personalistiky a 5 % ve financích. V Praze je zase 3x více otevřených pozic v engineeringu než v marketingu a obchodu, v IT dokonce 4x tolik.

Co z toho pro absolventy nebo budoucí vysokoškoláky vyplývá? Pokud na to máte, studujte technické obory. V každém případě se učte jazyky a při škole pracujte. Anebo si zkrátka najděte práci, kde oprášíte starou dobrou angličtinu, ve firmě vás rádi zaučí a v počítači budete maximálně vyťukávat emaily. Když vám ale taková firma nabídne na začátek 15 tisíc čistého, nedivte se. My jsme vám to říkali!

Čtěte také: Vysoká fluktuace: Příčinou může být chyba v zaškolování


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru