Studenti jsou ve své podstatě líní tvorové. Na školu nešli ani tak kvůli lásce ke studiu ale především proto, aby si prodloužili mládí, odhodili ještě na chvíli zodpovědnost a rozhodli se, co vlastně chtějí dělat se svým životem. To všechno je možná pravda. Nicméně absolvent je také jenom člověk. Zaměstnavatel však hledá ideál, který neexistuje, protože realita deformuje i ty nejčistší představy.
Učte se švédsky, čínsky, holandsky
Podle výzkumu společnosti Grafton Recruitment zájem o zaměstnávání absolventů roste napříč republikou. Požadavky firem jsou ale mnohdy větší než dovednosti, které jim absolventi mohou nabídnout. „Vidíme jasný trend - jen angličtina už nestačí; standardem u absolventa by měla být znalost 2 cizích jazyků,“ komentuje Martin Ježek, Business Development Manager v Grafton Recruitment s tím, že se dnes vyplatí učit se například skandinávské jazyky či holandštinu. Kromě jazyka má samozřejmě výhodu absolvent s praxí.
Čtěte také: Samotným titulem dnes nikoho neohromíte
Na ty (pseudo)humanitní obory vůbec nechoďte
Tradičně jsou na trhu práce biti absolventi humanitních oborů. Grafton Recruitment vyzkoumal, že absolvent humanitního oboru může doufat v nástupní mzdu v rozmezí 15 až 20 tisíc korun. Představíme-li si však dokonalého absolventa, jakého firmy hledají, mzda může rázem vystoupat až na dvojnásobek. Za absolventa s IT zaměřením, praxí a znalostí cizích jazyků firmy bez problémů zaplatí 40 tisíc korun. Pro srovnání uvádíme, že průměrná mzda se v České republice v současné době pohybuje nad 26 tisíci korunami.
Čtěte také: Do práce až v 25 letech a důchod v nedohlednu
Hledáme práci, ale nehledáme vás
Zájem firem se odráží i na pracovních nabídkách. Ve Středočeském kraji najdete 75 % volných technických pozic, 13 % obchodních, 5 % v oblasti personalistiky a 5 % ve financích. V Praze je zase 3x více otevřených pozic v engineeringu než v marketingu a obchodu, v IT dokonce 4x tolik.
Co z toho pro absolventy nebo budoucí vysokoškoláky vyplývá? Pokud na to máte, studujte technické obory. V každém případě se učte jazyky a při škole pracujte. Anebo si zkrátka najděte práci, kde oprášíte starou dobrou angličtinu, ve firmě vás rádi zaučí a v počítači budete maximálně vyťukávat emaily. Když vám ale taková firma nabídne na začátek 15 tisíc čistého, nedivte se. My jsme vám to říkali!
Čtěte také: Vysoká fluktuace: Příčinou může být chyba v zaškolování