Kolik absolventů hledá práci?

Řada mladých lidí již nenechává přemýšlení o práci na poslední chvíli. Podle Kateřiny Sadílkové z ÚP ČR si spousta z nich hledá práci již při studiu.
  |  

Nezaměstnanost čerstvě vystudovaných v průběhu prázdnin rostla.

Absolventi jsou na trhu práce ožehavým tématem každoročně právě v tomto období. Řada studentů si na státnice počkala až do září a na hlavní vlnu absolventů se teprve čeká. Na vývoj nezaměstnanosti mladých v jednotlivých okresech jsme se podívali do statistik Úřadu práce ČR.

Nejvíce nezaměstnaných absolventů přibylo v Praze, Příbrami a Kladně

Na začátek je nutné upozornit, že jsme sledovali počty v řádu jednotek, nikoliv procenta nezaměstnaných absolventů v jednotlivých okresech. Nejvíce absolventů proto přibylo na úřadech práce v Praze, kde se jejich počet zvýšil z 1 087 v červnu na 1334 za srpen.

Na druhém místě se umístilo Příbramsko, kde ani celková nezaměstnanost není nízká (o nezaměstnanosti ve středočeských okresech jsme psali v článku Nejnižší nezaměstnanost je na Praze – východ, kde činí pouze 2,8 %). Zde přibylo na úřadu práce za léto 67 absolventů. Ke konci srpna jich Příbram evidovala 237. V ostatních okresech je nárůst v jednotkách již daleko nižší. Třetí Praze – západ přibylo 38 uchazečů z řad absolventů a jejich počet se tedy zvýšil ze 114 v červnu na 152 za srpen.

Je krizovějším měsícem červenec nebo srpen?

Zajímavý pohled skýtá rozložení přicházejících absolventů v rámci měsíců. Zatímco někde se nahrnuli uchazeči na úřad práce už v červenci, jinde jejich nárůst zaznamenali až v srpnu.

Jednoznačně větší příliv absolventů během července zažili na úřadech práce v Mělníku, Kolíně a na Praze východ i západ. Zatímco v červenci přibylo v Mělníku 17 nezaměstnaných absolventů, v srpnu pouze jeden jediný. Kolínu evidence narostla o 19 uchazečů za červenec a 11 za srpen. Praha –východ evidovala za červenec hned 35 čerstvě dostudovaných, v srpnu se na úřad přihlásili tři. Praha – západ hlásí čísla 23 absolventů za červenec a 11 za srpen.

Všechny ostatní středočeské okresy včetně Prahy zaznamenaly opačnou tendenci. Velké rozdíly jsou právě u Prahy, kde přišlo v srpnu 179 uchazečů absolventů, zatímco v červenci pouze 68. V Berouně přibylo v červenci na úřadě 9 absolventů a v srpnu 25. Kladno uvádí 8 uchazečů za červenec a 21 v srpnu. Nymburk přijal 10 absolventů v červenci a 26 v srpnu. Více než dvojnásobný rozdíl v počtu přijatých absolventů zaznamenala za srpen oproti červenci Příbram. V srpnu se zde přihlásilo na úřad 67 absolventů, v červenci 25.

Počet nezaměstnaných absolventů téměř beze změny? I to je možné!

Okresem, v němž přes prázdniny nepřibyli téměř žádní absolventi, je Mladá Boleslav. Za dva měsíce zde přišli do evidence pouze 4 absolventi a to všichni v srpnu. Špatně na tom není ani Mělník, kde počet absolventů za léto vzrostl o 18 osob.

Na přesná čísla pro jednotlivé okresy se můžete podívat zde: Počty nezaměstnaných absolventů.

Stáhněte siVelikost
PDF icon pocty_nezamestnanych_absolventu.pdf201.71 KB

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru