Uchazečům se Burza práce líbila

S postupujícím dopolednem přicházel hlad a prostory se vylidňovaly. Personalisté z 21 firem si mohli vydechnout.
  |  

Zeptali jsme se těch, kterým měla Burza práce v Příbrami nejvíce pomoci. Jak hodnotí akci ti, co hledají zaměstnání pro sebe nebo pro své blízké?

Před započetím Burzy práce, která se konala 17. Září v Příbrami, jsme Vás informovali o slíbené účasti 19 firem a 10 středních škol. „Na poslední chvíli nám ještě přibyly dvě firmy a jedna škola,“ sdělila nám Vladislava Šizlingová z Krajské hospodářské komory.

Prvotní zájem byl mohutný

Podstatné je, že zájem nebyl jednostranný. Kdo přišel na zahájení Burzy o pár minut později, měl problém se do přeplněné místnosti vůbec dostat. Následující hodina probíhala ve velmi živém ruchu. S blížícím se polednem se okolí stánků firem nabízejících či zprostředkujících zaměstnání vylidňovalo.

„Jsem z akce nadšená,“ svěřila se nám starší žena, která na Burzu přišla shánět práci pro svého bratra. „Byli na mě velice příjemní. I z Volva, kde vím, že pracovat nebude, mi dali kontakty.“ Jedenapadesátiletý bratr prý momentálně zaměstnání má. Jedná se však o smlouvu na dobu určitou, která mu končí v říjnu. Práci shání v rámci Příbramska a vyhovovala by mu profese řidiče, kterou vykonává prakticky celý život. „Mě to docela nadchlo, ještě aby to nadchlo toho mého bratra,“ uzavírá žena naše povídání.

Padesátník není pro firmu zajímavý

Nedostatek technicky vzdělaných pracovníků! Problém, který má hlubší příčiny. Proč tomu tak je, částečně ukázala i Burza práce. Více informací ve článku Problém začíná už na školách.

„Když firma dělá výběr, tak pro ně třeba už nejsem tolik zajímavý,“ svěřil se mi šestapadesátiletý Vladimír. O Burze ho informoval Úřad práce v Příbrami, u něhož je v evidenci nezaměstnaných. Zajímá ho práce ve strojírenství. Zastavil se proto u stánků firem Geomine a.s a KOSTAL Kontakt Systeme. „Akce byla určitě smysluplná. Když neuspěju já, uspěje někdo jiný,“ přemítá. „Myslím, že je to dobré pro lidi, co hledají práci i pro ty, co jí chtějí třeba změnit.“ Co se týče věkového složení účastníků, objevily se na Burze dvě velké skupiny. Každou chvíli vtrhlo do budovy Úřadu práce procesí školáků, kteří se zajímali o střední školy. Poměrně hodně mladých lidí zde shánělo i zaměstnání. Další výraznou skupinou byli nezaměstnaní starší padesáti let.

A co na Burzu říkají zástupci firem? Podaří se Amazonu rozhodit své sítě i směrem na Příbramsko?