Bossing: Člověk by se za sebe měl umět postavit

Co mi současné místo přináší? Co mi bere? Podle Lenky Slavíkové je někdy opravdu nejlepším řešením odejít.
  |  

říká o nepříjemné situaci psycholožka a koučka Lenka Slavíková. 

Šéf vás šikanuje. Je lepší odejít, nebo se bránit? A z čeho pramení konflikty na pracovišti obecně? Zeptali jsme se odbornice, která lidem radí, jak se s problémy v práci důstojně vypořádat.

 

Setká-li se zaměstnanec s bossingem, dostává se do velmi ožehavé situace. Jak v takovém případě postupovat? Je možné se jednání nadřízeného, které je mi nějakým způsobem velmi nepříjemné, bránit, nebo je lepší odejít raději jinam (např. v situaci, kdy je můj šéf zároveň majitelem firmy)?

 

Tohle je velice těžká otázka. Neumím na ní odpovědět obecně. Vždycky je třeba vidět konkrétního člověka v konkrétní situaci. Každopádně je třeba, aby se člověk sám za sebe uměl postavit. Když tak neučiní, dožene ho to později a sám se tím trápí a užírá.

Ne zcela korektní jednání zaměstnavatele řeší i snímek Dva dny, jedna noc. Nechali byste vyhodit kolegu z práce za 1 000 euro?

Co je nejčastější příčinnou podobných konfliktů na pracovišti, ať už s nadřízeným nebo mezi kolegy?

Mladí se teprve hledají, matadory trápí rutina. A jak se o firmě dozvědět co nejvíce ještě před nástupem? Vše jsme probrali s Lenkou Slavíkovou v první části našeho rozhovoru. Koučink: Objevování talentů i řešení rutiny

Každý člověk je jiný. Každý jinak komunikuje, má jinou odolnost vůči zátěži. Konfliktů mohou být miliony. Mezi kolegy se často setkávám s tím, že si lidé berou chování druhých příliš osobně, že mají nevyřčená očekávání a zlobí se, když nejsou jejich očekávání naplněna.

Ale samozřejmě jsou také situace, kdy šéf je objektivně „pes“ a to pak „babo raď. Jde o to zvážit, co mi současné místo přináší, a co bere. Zaměřit se na to, co mohu v dané situaci udělat pro sebe, jak se ochránit. A pokud to nejde, možná opravdu raději odejít.

Jiná situace je, když člověk vystřídá třeba tři zaměstnání a v každém se mu dějí stejné konflikty. Pak je na místě ptát se, čím já sám k těmto konfliktům přispívám? A pokusit se své jednání změnit.

Mgr. et Mgr. Lenka Slavíková
  • vystudovala sociologii a psychologii na filozofické fakultě Univerzity Karlovy
  • ve své praxi se věnuje profesnímu poradenství a koučování, individuální psychoterapii zaměřené na tělo a bioenergetickým cvičením
  • sama o sobě říká, že je rozkročena mezi byznysem a zdravotnictvím
  • působí v CKP Dobřichovice a vede bioenergetická cvičení v Sokole Řevnice
  • zároveň je stále ještě na rodičovské dovolené, jejím dcerám jsou 2 roky a 5 let

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru