DPP, DPČ nebo IČO? Jakou formu přivýdělku zvolit?

Vytěžte z přivýdělku maximum. O tom, kolik si vyděláte čistého, a kdy vám skončí smlouva, mějte jasno již před podpisem.
25.06.2015 - 17:14  

V období prázdnin se výrazným způsobem rozšiřuje nabídka brigád nejen pro studenty. Poradíme vám, jaký typ přivýdělku zvolit, aby co nejlépe ladil s vašimi představami.

Dohoda o provedení práce

U dohody o provedení práce je zapotřebí si hlídat především dva aspekty. Na jednu DPP u jednoho zaměstnavatele nesmíte za rok odpracovat více než 300 hodin. Způsob rozvržení těchto hodin je však na vaší dohodě se zaměstnavatelem. Může se tak jednat o formu spolupráce, kdy například v letních měsících nahrazujete zaměstnance, který si vybral dovolenou, a docházíte každý den na 8 hodin nebo o drobnou výpomoc činící několik hodin týdně.

Další hranici představuje měsíční výdělek u jedné dohody do výše 10 000. Nepřekročíte-li tuto částku, odvody na zdravotní a sociální pojištění se vás nebudou týkat a výdělek se poníží pouze o daň z příjmu ve výši 15 %. Při případné nemoci však náhrady od zaměstnavatele nečekejte.

Dohoda o pracovní činnosti

Při práci na dohodu o pracovní činnosti nesmí zaměstnanec odpracovat více než polovinu doby jako u hlavního pracovního poměru, tzn. 20 hodin týdně. Sháníte-li tedy krátkodobější a intenzivní přivýdělek, je lepší zvolit dohodu o provedení práce. Patří-li však při výběru brigády mezi vaše kritéria spíše zájem o dlouhodobější spolupráci, je DPČ, kterou můžete uzavřít na dobu určitou i neurčitou, možná ideální formou.

Zdravotní a sociální pojištění se hradí už ve chvíli, překročí-li výdělek částku 2 500 Kč. Pro studenty, za něž platí zdravotní pojištění stát, je z tohoto důvodu tato forma spolupráce méně výhodná než v případě dohody o pracovní činnosti. Pro ženy s malými dětmi se naopak z časových důvodů může jednat o vhodnou formu úvazku, při němž jim navíc vzniká nárok na náhradu za nemoc.

IČO

Možnosti přivýdělku se však neomezují pouze na formy zaměstnaneckého poměru, k penězům navíc si můžete přijít i jako živnostník. Formy spolupráce na živnostenský list se vyplatí především u prací, při nichž si sami sháníte zakázky a klienty, např. tazatel ve výzkumu trhu či obchodní zástupce, a výše výdělku je tudíž pohyblivá v závislosti na dosažených výsledcích. Podnikání přináší nespornou výhodu v tom, že nemusíte okamžitě řešit zálohy na zdravotní a sociální pojištění, jakmile váš výdělek překročí určitou částku. Veškerá zdanění vyřešíte až následující rok formou daňového přiznání.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru