Jaký typ (ne)prokrastinátora jste? I. díl

Máte potíže s rozhodováním do čeho se pustit dříve? Nebo se vás takovéto problémy netýkají?
 

S prokrastinací se potýká řada z nás dennodenně. Umíte s ní efektivně bojovat nebo vše doháníte na poslední chvíli?

Výzkum Nejsme líní, který vznikl pod vedením Tatiany Malanticové za podpory grantového fondu děkana Filozofické fakulty Masarykovy Univerzity, přinesl zajímavé výsledky. Můžete podle nich otestovat sami sebe, zda jste regulačním maratoncem, regulačním sprinterem, úsporníkem, frustrátorem či toužebníkem.

Regulační maratonec

Regulačního maratonce označili autoři výzkumu jinými slovy také jako Neprokrastinátora. Tento typ nemá problém pracovat v předstihu, snadno odfiltruje rušivé podněty a rychle se k práci vrací, pokud je nucen ji přerušit. Nejenže dosahuje lepších studijních a pracovních výsledků, zároveň dokáže smysluplněji trávit svůj volný čas. Dlouhé hodiny strávené na Facebooku nebo sledováním televize u něj proto nečekejte. Jak může tak ideální typ vůbec existovat?

Schopnost pracovat průběžně vychází podle výzkumníků ze dvou zdrojů. Tito lidé mají jednak jasné vědomí toho, co chtějí v životě dělat. Dále je ženou kupředu dobře rozvinuté návyky, díky nimž si dokážou práci efektivně rozplánovat. Jednoduše vědí, jak si velký cíl rozdělit na menší. Co se týče pracovního zápalu, předčí maratonce jiné typy pracovníků, cílovou páskou však pravděpodobně proběhne nejrychleji.

Regulační sprinter

Regulační sprinter je nazýván také Aktivním prokrastinátorem. Je jediným typem, který si v prokrastinaci libuje a netouží nic měnit. Velmi dobře totiž zvládá stres. Bez toho, aniž by něco „hořelo“, ani není schopen fungovat. Snadno se nadchne pro nový projekt, ale stejně rychle ho nadšení opustí. V mezičase se věnuje zábavným, ale nedůležitým aktivitám. Jakmile se blíží termín, zmobilizuje své síly a je schopen velkého výkonu za velmi krátký čas. Po úspěšném skončení ho hřeje pocit hrdosti, že zvládl daleko více v menším časovém úseku než jeho kolegové.

Výzkumníci však varují, že tento typ chování s sebou nese i problémy. Regulační sprinter si obvykle hledá práci, která skýtá vyhovující podmínky, tedy přesné termíny a slabou kontrolu nad tím, co se děje průběžně. Není však schopen dlouhodobého plánování. Často také sice nenarušuje vlastní spokojenost, ale svým chováním přivádí k nepříčetnosti kolegy v práci. Při změně prostředí se podle výzkumníků zvládne bleskově přeměnit na jiný typ prokrastinátora.

O dalších typech prokrastinátorů se dočtete v pokračování: Jaký typ (ne)prokrastinátora jste? II. díl.