Jaký typ (ne)prokrastinátora jste? II. díl

Šéf se z porady vrátí za hodinku. Do té doby mám spoustu času na prohlížení fotografií, říká si typický Úsporník.
 

Pracujete z radosti, z přinucení nebo se snažíte především nepředřít?

Výsledky zajímavého výzkumu Tatiany Malanticové jsme si prezentovali již v minulém článku Jaký typ (ne)prokrastinátora jste? I. díl. Dozvěděli jsme se něco více o těch, kteří jsou v plánování jedničky i o těch, kteří se do práce pouští zásadně pod stresem. Dále se dozvíte, jak funguje člověk, který se snaží práci co nejvíce ošidit i ten, který na sebe naopak klade přemrštěné nároky.

Úsporník

Úsporník vyšel z výzkumu jako Prokrastinátor-neprokrastinátor. Úsporník nepracuje v předstihu jednoduše proto, že mu to za to nestojí. Jeho úsilí je účelové. Práci bere většinou jako nutné zlo. Více ho baví nějaká jiná aktivita, které se věnuje s větším nasazením. Výzkumníci na druhou stranu upozorňují, že například před perfekcionistou, který se nesmyslně zahlcuje, má Úsporník v jistém směru výhodu. Energii investuje ekonomicky.

Pro zaměstnavatele je práce s Úsporníkem nicméně poměrně snadná. Stačí ho přesvědčit o tom, že se mu vyplatí do práce existovat maximum místo minima energie. Pomocí kontrolních mechanismů a odměn by si s tím dobrý vedoucí již měl poradit.

Frustrátor

Frustrátor je averzivním typem prokrastinátora. Práce ho většinou nebaví, nevidí v ní smysl a svou činnost vnímá pouze jako podřízení se autoritám. Ke změně přístupu tedy není nikterak vnitřně motivován. Proč neodejde z práce, která ho neuspokojuje?

Podle výzkumníků frustrátoři často neví, čeho by v životě chtěli dosáhnout, nemají stanovené cíle. Často se jejich problémy táhnou do dětství podle toho, jak je rodiče posuzovali. Kromě negace ze strany rodičů může být příčinou jejich zapšklosti také opak, kdy si budoucnost vysnili příliš růžově a poté neustáli střet s realitou. Vybírají si rutinní práce, kde se od nich mnoho neočekává.

Toužebník

Toužebník neboli úzkostný disregulant je typem, který si myslí, že nadměrně prokrastinuje, ačkoliv je v práci často stejně pečlivý jako Neprokrastinátor, kterého jsme popsali v minulém článku. Toužebník totiž obvykle miluje svou práci, chce pracovat a stejně je schopen prokrastinace. Důvodem jsou především nerealistické nároky, které na sebe klade. Může se tak zaseknout při vymýšlení detailních plánů místo toho, aby skutečně pracoval. Nebo udělá práce za dva, ale přesto má sám ze sebe špatný pocit, protože nedostál svým bombastickým nárokům.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru