„Matky přicházejí po rodičovské do práce jako z jiného světa,“

Maminky se často snaží zvládat práci i rodinu, ale na sebe přitom zapomínají.
  |  

říká Ilona Kydlíčková z občanského sdružení Petrklíč k duši klíč, kde pomáhají návratu rodičů na trh práce. Kurz „Zpět do zaměstnání“ začíná již příští týden.

Kurz je součástí širšího projektu „Rodina a práce v harmonii“ a je určen pro maminky a tatínky na rodičovské dovolené. S Ilonou Kydlíčkovou z občanského sdružení jsme si povídaly nejen o kurzu samotném, ale rovněž o překážkách, s nimiž se maminky na trhu práce běžně potýkají. Ženského rodu jsem užila v tomto případě záměrně, neboť, jak mi rovněž potvrdila paní Kydlíčková, se většinou jedná o ženy.

Proč by měli rodiče váš kurz absolvovat? Jak bude absolvent kurzu vybaven při hledání

Rodina a práce v harmonii
  • projekt je financování díky programu OP Praha Adaptabilita
  • Cílová skupina: rodiče (maminky i tatínci) na rodičovské dovolené nebo maximálně 2 roky po skončení RD
  • Kolik to stojí? ZDARMA. Projekt je plně hrazen z ESF a státního rozpočtu - kurzovné, hlídání dětí i občerstvení zdarma.
  •  Poznámka: hlídání dětí zajištěno
  • Informační schůzka: pondělí 31. srpna 2015 v 10.00 hodin Centrum Broučci
  • Náplň kurzu: pracovně-právní vztahy, úspěšný CV a motivační dopis, hledání práce – jak na to? přijímací pohovor v praxi, asertivita na pracovišti, MS Excell pro pokročilé – 2 školící dny - pc k dispozici, MS Word pro pokročilé – 2 školící dny - pc k dispozici, MS PowerPoint – pc k dispozici,, flexibilní pracovní pozice, motivace
  • 12 školících dnů, kurz zakončen testem.
  • Certifikát pro účastníky. Povinná docházka 70%.
  • Kontakty a přesný harmonogram kurzu najdete zde.

práce?

Budou určitě sebejistější v tom, že projdou přípravou na realitu trhu práce. Po rodičovské dovolené se pro ně jedná o vstup do nového prostředí. Z naší strany dostanou v podstatě servis v podobě informací v balíčku. Říkám tomu „kamínky do mozaiky“. V kurzu se probírá mimo jiné psaní životopisu nebo pracovní pohovor. Po celou dobu kurzu je díky tomu, že zde máme mateřskou školku, navíc zajištěno hlídání dětí.

S jakými problémy se podle vašich zkušeností na rodiče na trhu práce nejvíce potýkají?

V dnešní době znamená návrat po rodičovské dovolené určitý handicap. Je zde proluka s realitou na trhu práce. Vše jde dnes rychle dopředu. Matky pak přicházejí do práce jako z jiného světa. Často je pro ně nejlepší nejprve chodit do práce pouze na pár hodin a teprve poté začít pracovat na plný úvazek. Musí si zajistit školku, školu, hlídání…Je u nich rovněž předpokládaná větší fluktuace než u zralých nebo bezdětných žen.

 

"Maminky se hodně snaží a o hledání práce přemýšlejí. Jde spíše o přístup zaměstnavatelů."

 

Při hledání práce každý občas pochybíme. Dalo by se říct, že lidé po rodičovské dovolené dělají nějaké specifické chyby?

Tak se to nedá říct. Maminky jsou naopak v lecčem napřed. Hodně se snaží a o práci přemýšlejí. Jde spíše o nastavení dnešní společnosti a přístupu zaměstnavatelů. Některé maminky situaci řeší tím způsobem, že i při rodičovské dovolené pracují třeba jeden den v týdnu. Všechny to však dělat nemohou.

Skloubení práce a rodiny tedy bude také jedním z hlavních témat kurzu?

Přesně tak. Velkým tématem bude rovněž psychohygiena. Je velmi obtížné zvládat rodinu i práci a ještě přitom myslet na sebe. Řada maminek je v zápřahu 24 hodin denně a nedopřejí si chvilku pro sebe.

Občanské sdružení Petrklíč k duši klíč                                                                         Zřizovatel soukromé mateřské školky Petrklíč. Dále provozuje centrum pro předškolní děti Broučci. Více informací o projektech občanského sdružení najdete na www.petrklic.net.

Mohlo by Vás zajímat: Má tři děti a podniká. Jak se žije pracujícím mámám v Čechách?


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru