Šance pro absolventy je nyní napříč obory

Z trhu práce se k nám poslední dobou dostávají samé pozitivní novinky. Nejenže nezaměstnanost klesá, sehnat práci je konečně snazší i pro skupiny, které jsou na trhu práce znevýhodněné. Momentálně se rozsvítila zelená absolventům.

25.06.2015 - 17:18  
Firmy si podávají ruce s absolventy a nemusíte mít v ruce zrovna diplom z jaderné fyziky.

Absolventi, kteří úspěšně dokončili střední nebo vysokou školu a v jejich životopise může budoucí zaměstnavatel naleznout pouze několik brigád, patří dlouhodobě mezi ohrožený druh na pracovním trhu. Nedisponují praxí, v níž by si osvojili základní pracovní návyky ani referencemi, které by poskytly informace budoucímu šéfovi. Pro zaměstnavatele představují velkou neznámou a často z důvodu neochoty riskovat v personálním složení týmu nedostanou šanci i přes výborné studijní výsledky.

IT a technické obory ztrácí monopol v otevřenosti absolventům

Dlouho dobu proto platilo, že jistotu budoucího zaměstnání mladým lidem skýtají pouze technicky nebo směrem k informačním technologiím zaměřené obory, v nichž se trh potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Jedná se však často o školy vyznačující se vysokou „úmrtností“ studentů v průběhu prvních ročníků, a nenalhávejme si, že dnešní maturant si vybere vysokou školu se zaměřením, které ho jednoduše nebaví. Dobrou zprávou pro všechny, pro něž představuje studium na ČVUT noční můru, je, že tento trend konečně přestává platit.

Podle statistik pracovního portálu Profesia.cz sice stále patří informační technologie, strojírenství, elektrotechnika a energetika mezi obory s největší poptávkou po absolventech, ještě intenzivněji se však po mladých talentech shánějí také v administrativě a obchodu. První příčku v zájmu zaměstnavatelů o absolventy pak představuje výroba společně s obchodem. V obou oborech činí poptávka po absolventech 22 %.

Zajímají absolventy obory, v nichž se zajímají o ně?

Pro absolventy samotné je pak jednoznačně nejatraktivnějším oborem administrativa, v níž hledá uplatnění až 40 % uchazečů, avšak absolventské pozice v tomto oboru nabízí pouze 17 % firem. V případě obchodu naopak nabídka převyšuje poptávku. Absolventům by dalo šanci 22 % zaměstnavatelů, ale o práci v tomto odvětví projevuje zájem pouze 12 % z nich.

Do pomyslné hitparády v oblíbenosti oborů absolventů se pak ještě dostal cestovní ruch a hotelnictví, na dalším místě školství, vzdělávání, věda a výzkum, dále pak ekonomika, finance a účetnictví a nakonec zmiňovaný obchod, lidské zdroje a personalistika.