Kdo ze slavných navštěvoval vykřičené domy? Kdo byly Mucha Girls a kde je záchod sebevrahů?

Spisovatel Jiří Mucha. Prohlédněte si celou fotogalerii
Zobrazit fotogalerii (5)
  |  

Zajímá vás, kdo z našich slavných umělců navštěvoval vykřičené domy či kdy přišel básník Vítězslav Nezval o panictví? Odpověď na tyto a mnohé další otázky přináší publikace autorské dvojice Radim Kopáč, Josef Schwarz Praha erotická.

Erotického průvodce Prahou vydalo nakladatelství Academia a titul volně navazuje na publikaci z roku 2014 Praha avantgardní, za níž stála autorská dvojice Kateřina a Karel Piorečtí. Oba autoři erotického průvodce Prahou spolu již několikrát spolupracovali a tématu provázanosti erotiky a umění se věnují dlouhodobě. Svědčí o tom mimo jiné takové publikace jako Vrchlický erotický, Nevěstince a nevěstky či antologie Ve sladké tísni klína (na té se podílel ještě Jakub Šofar).

Praha 1 erotická

Průvodce Praha erotická je strukturován do krátkých kapitol, v nichž je pozornost vždy zaměřena na erotické zkušenosti jednoho umělce, na určitý dobový fenomén (například vyhlášený dům Jiřího Muchy na Hradčanském náměstí) či na nějaký umělecký artefakt. Jak píší autoři v úvodu k průvodci: "Čtenář, respektive divák má v průvodci na výběr z maximálně širokého a různorodého materiálu. Osoby, místa, události. Sto jednotek. Známé i neznámé.

Spjaté s literaturou, malířstvím, fotografií, filmem, hudbou, architekturou, ale i s obecnějšími kulturními nebo společenskými fenomény. Časovým rámcem devatenácté a dvacáté století. Výběr podle gusta. Jiný by vybral jinak." Tyto kapitoly – textovým rozsahem většinou nepřekračují tři čtyři strany – jsou sdruženy pod jednotlivé městské části a jsou doprovozeny velice bohatým doprovodným materiálem. Nejvíce prostoru se zákonitě dostalo Praze 1 – více než polovina celé knihy.

Stačí si vyhledat svého oblíbeného umělce a podívat se, co, kdy a kde páchal.

S Prahou 1 jsou spojeny takové osobnosti jako fotograf František Drtikol, nositel Nobelovy ceny za literaturu; Jaroslav Seifert, autor, jenž nemůže chybět v žádném pražském průvodci, Franz Kafka či Ema Destinnová. "Erotika v názvu pokrývá tentokrát podstatně větší území než běžná slovníková definice," píší autoři také v úvodu a rozmanitost jednotlivých příspěvků je skutečně široká. Pokud je něco spojuje, je to patrně snaha o jejich skandálnost. Tato poznámka není myšlena nijak odsuzovačně, neboť požadavek určité skandálnosti nutně vede čtenáře, aby do podobné publikace nahlédl.

Záchod sebevrahů a jiná tajemná místa

Velice zajímavou částí publikace jsou většinou neznámá či pozapomenutá místa, která autoři vytahují na povrch. V kapitole nazvané Záchod sebevrahů (adresa Masarykovo nábřeží, Praha 1) se například dočteme o pánském záchodku, jenž 'kromě své původní funkce slouží, vzhledem k minimálnímu provozu, zejména jako místo ke shromažďování osob homosexuálního zaměření'.

Autoři často překračují konvence literární historie a doklady pro erotické zkušenosti mnoha umělců hledají v jejich textech, potažmo uměleckých dílech. Je proto nutné mít při pročítání průvodce Praha erotická určitý odstup a nesednout pokaždé na lep přitažlivým a mnohdy šokujícím tvrzením. Kdo by se chtěl o problematice či věrohodnosti některých příspěvků dozvědět více, má možnost. Autoři často odkazují na doplňující literaturu, jejíž přehledný soupis erotického průvodce Prahou doprovází. Stejně tak jmenný rejstřík slouží k jednoduché orientaci v průvodci, a tak se můžete městem nechat provést i v teple domova. Stačí si vyhledat svého oblíbeného umělce a podívat se, co, kdy a kde páchal.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru