Antonín Čermák: Zastřelený Čech, který zachránil Roosevelta a poslal Al Caponeho do vězení

Antonín Čermák se nesmazatelně zapsal do dějin U.S.A.
Zobrazit fotogalerii (4)
 

V historii nenajdeme moc osobností, které by tak výrazným způsobem promluvily do chodu dějin a k tomu byly českého původu. Politik Antonín Čermák je jeden z mála. Když se italský atentátník rozhodl zastřelit čerstvě zvoleného prezidenta Roosevelta, český rodák stál v cestě smrtelným výstřelům a na následky zranění později umírá. Kdo byl hrdina Antonín Čermák? 

Z velmi chudých poměrů na Kladensku až k vrcholným místům politiky ve Spojených státech amerických. Jestli hledáte příklad amerického snu, tak Antonín Čermák je krásným příkladem. Když byl malý, celá jeho rodina emigrovala do USA s velmi nejistým cílem.

Jeho otec byl špatně placený horník a Antonín Čermák se v patnácti letech musel k otci připojit. Ve volném čase se vzdělával a byl cílevědomý. Snaha byla oceněna úspěchem v podnikání, kdy v devatenácti letech vedl živnost povozů. Z jednoho povozu bylo během několika měsíců čtyřicet! Z bídy a hladu se pomalu začal rýsovat život úspěšného podnikatele.

Vztah Antonína Čermáka k rodné zemi byl stále velice kladný. Doma se hovořilo výhradně česky. Finančně podporoval město Kladno z vlastních zdrojů a v rozhlase pronesl větu, že Chicago je druhé největší české město hned po Praze.  

Starostou Chicaga proti Al Caponemu

Pro Antonína Čermáka bylo podnikání jen dalším krokem v kariéře. Stoupal mnohem výš až do pater vrcholové politiky. Postupně se stal poslancem za stát Illinois, členem chicagské městské rady, kde byl reprezentantem české menšiny. 

V roce 1931 se stává starostou Chicaga. Byl prvním zvoleným starostou města, který nepocházel z USA. Jeho funkční období nebyla zrovna procházka růžovým sadem. Hlavní problém, který musel řešit, byla aktivita mafie pod vedením Al Caponeho. Antonín Čermák přispěl svým nekompromisním vedením města, aby se dostal Al Capone za mříže. Stalo se tak ve stejný rok jeho nástupu. Pověst města byla však stále velmi negativní, a tak starosta zahájil proces očištění od gangsterů a nelegální činnosti. Několikrát také údajně unikl pokusu o atentát na vlastní osobu. 

Atentát na objednávku?

V roce 1932 zvítězil Franklin Roosevelt prezidentské volby jako kandidát demokratické strany. Čermáka s Rooseveltem spojovalo silné přátelství a politické přesvědčení, a tak se brzy po ohlášeném vítězství za svým kolegou připojil. To bylo rozhodnutí osudné.

Rakev s ostatky byla převezena vlakem do Chicaga. Na nádraží čekaly zástupy lidí, kteří se s hrdinou chtěli rozloučit. Následného průvodu na Český národní hřbitov se účastnilo 25 tisíc lidí.

Na začátku roku 1933 před inaugurací nového prezidenta chtěl Čermák probrat velkou půjčku pro mafií zdevastované Chicago. Byl tak prezidentovi na blízku v tragickou chvíli. Chudý italský dělník Giuseppe Zangara se s revolverem blížil k místu, kde řečnil Roosevelt pro menší dav lidí v Miami, kde po jeho boku stál právě český rodák.

Šest výstřelů a jeden vážně zraněný. Čermák padá k zemi a kvapem ho odvážejí do nemocnice. "Jsem rád, že jsem to byl já, a ne vy." Jsou údajná slova Antonína Čermáka pronesená na adresu nového prezidenta. Po několikadenním boji Čermák následkům zranění podlehl. 

Dodnes se spekuluje, jak to doopravdy s atentátem na Roosevelta bylo. Jedna verze hovoří o objednané vraždě Al Caponeho z vězení přímo na Čermáka jako akt pomsty. Spekulacím nahrává i fakt, že vrah byl velmi rychle odsouzen k smrti. Nechtěli, aby mluvil? 

Další spekulace hovoří o tom, že výstřely italského atentátníka sloužily jako krycí palba. Pro opravdového vraha. Antonín Čermák si svým nekompromisním stylem politiky stihl udělat mnoho nepřátel hlavně z řad podsvětí. Pravdivost údajného atentátu přímo na něj by proto nebyla překvapením.