Víte, který superhrdina je ze všech nejlepší? A znáte jediného českého?

Do kin míří nový Deadpool, tak trochu netradiční superhrdina. Kdo viděl první díl (a patrně se těší na druhý), asi ví, že tento superhrdina je trochu jiný než ti, řekněme, tradiční. Superhrdinové se stali fenoménem už v první polovině minulého století. Představme si ty nejslavnější.

09.05.2018 - 09:30   |  
Prohlédněte si celou fotogalerii
Zobrazit fotogalerii (6)

Spider-Man

Slavný pavoučí muž je výtvorem nakladatelství Marvel Comics. Poprvé se objevil v roce 1962 v komiksu Amazing Fantasy. Od roku následujícího už mu byl věnován samostatný komiks – The Amazing Spider-Man. Asi nejslavnějším filmovým Spider-Manem je Tobey Maguire, který superhrdinu ztvárnil v trilogii, jež vznikla mezi lety 2002 až 2007. V roce 2010 se Spider-Man dočkal i muzikálové adaptace. V divadle Broadway bylo uvedeno představení Spider-Man: Turn off the Dark.

X-Meni

Dvojice komiksových legend Stan Lee a Jack Kirby vytvořili a uvedli tým mutantů v roce 1963 (tedy v tom samém roce, kdy začal vycházet samostatný Spider-Man). Hned na začátku se stal nejzáludnějším a nejvýznamnějším nepřítelem X-Menů Magneto, jehož na filmovém plátně ztvárnil Sir Ian McKellen, mimo jiné představitel Gandalfa v Pánovi prstenů. Mezi nejslavnější X-Many patří Wolverine, téměř nesmrtelný mutant s adamantiovou kostrou, Storm, vlastním jménem Ororo Munroe, žena, která dovede provádět nejrůznější fígle s počasím, či telepatka Jean Grey, do které je Wolverine nešťastně zamilovaný.

Hulk

Hulk se svého komiksu dočkal už v roce 1962 a jeho postava je inspirována dílem skotského prozaika Roberta Louise Stevensona  Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda. Podobně jako se v pana Hydea měnil doktor Jekyll, mění se v Hulka Bruce Banner. Hulkem se stal následkem traumatu z dětství. Bruceův otec zabil jeho matku, a jelikož se bál toho, že jej chlapec udá, umístil jej do psychiatrické léčebny. Jak to dopadlo, víme všichni.

Neo

I hlavní hrdina trilogie Matrix je svým způsobem superhrdinou. Matrix je americká kultovní filmová trilogie natočená mezi lety 1999 a 2003. Roli Nea ztvárnil ve filmu Keanu Reeves. Zajímavostí je, že Matrix byl vůbec prvním snímkem, jenž dokázal v souboji o Oscara za speciální efekty předčit kterýkoliv díl ze série Star Wars.

Robocop

Robocop (lépe RoboCop – tedy robotický policista) je snímek z roku 1987, v němž se z brutálně zavražděného policisty Alexe Murphyho stane kyborg. I tento superhrdina si jistou dobu užíval místo na výsluní, ačkoliv dnes je zastíněn slavnějšími kolegy.

Batman

Postava, za kterou stojí tvůrčí tandem Bob Kane a Bill Finger, je nyní nejčastěji skloňována v souvislosti s mimořádně oceňovanou filmovou trilogií režiséra Christophera Nolana. Nestává se často, aby superhrdinu zastínil jeho nepřítel, dá se však říct, že to se povedlo Jokerovi v podání Heatha Ledgera.

Superman

Na závěr jsme si nechali toho nejslavnějšího, nejstaršího a rovněž nejlepšího superhrdinu. Počátky Supermana lze datovat do roku 1938 a jím počínaje nastala zlatá éra komiksů. Ačkoliv je Superman nejstarší (či jedním z nejstarších), je pořád nejlepší. Alespoň podle vědců z Univerzity v Leicesteru, kteří údajně vedli mnohaletý výzkum, aby zjistili, který ze superhrdinů je skutečně nejsilnější. A výsledek byl jasný: díky využívání solární energie je na tom nejlépe Superman.

Pérák

Asi jediný český (či československý) superhrdina. Víte, jakými schopnostmi se může pochlubit? A víte, kdo jej naposledy použil ve filmu či v knize? Počkejte si na příští středu. Připravujeme pro vás speciální článek o jediném českém superhrdinovi.


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.