Krásná, inteligentní, ale z bohaté rodiny. Dagmar Šimková byla v lágru 14 let

Krásná a inteligentní
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Komunistický režim nepřál nezávislým osobnostem z bohatých rodin. Ten, kdo měl pevný názor, stal se nepohodlným. Jednou z takových lidí byla i výjimečná žena Dagmar Šimková. Čím se tak lišil její osud od většiny jejích vrstevnic? 

Byly jsme tam taky. To je kniha, kterou o svých hrůzných zkušenostech sepsala Dagmar Šimková. Její buržoazní původ jí po revoluci v únoru roku 1948 komplikoval život. Otec, písecký bankéř, tragicky zemřel v roce 1945, ale vizitka bohatého rodokmenu jí jasně definovala život. 

Žít naplno

Otec Jaroslav Šimek pro svou rodinu nechal postavit vilu v Písku a dcera Dagmar si naplno užívala života, který se v té době nabízel. Milovala jazz, tanec a step. Tehdejší kavárna Bílá růže byla pro mládež epicentrum kulturního života v Písku. Přišla však revoluce a s ní začala zásadní proměna poměrů.

Díky satiře za mříže

Prvním signálem, který naznačil, jakým směrem se bude její život vyvíjet, byla zamítnutá přihláška na pražskou filozofickou fakultu. Kvůli jejímu buržoaznímu původu nemohla studovat. V roce 1950 její sestra Marta emigrovala do Austrálie. Rodinná vila už nesloužila jenom jí a matce, protože byla naplněna cizími lidmi. Z celé vily využívaly s matkou jenom jednu místnost.

To jasně definovalo její vztah ke komunistickým autoritám. Vše vyrcholilo, když jí bylo 23. V roce 1952 byla zatčena, protože roznášela letáky, které zesměšňovaly Klementa Gottwalda a Antonína Zápotockého. Dalším důvodem bylo ukrývání dvou zběhů, kteří mířili na Západ. Soud jí navíc osočil z ovlivňování ostatních lidí proti komunistickému režimu. 

Chtěla udělat víc

Její boj byl obdivuhodný, protože se nebála. Nezastírala, co si o svém soupeři myslí, a otevřeně hovořila o nutnosti se komunismu postavit čelem. I díky tomu byl původní trest osmi let posunut na patnáct. Nejbolestivější se stal fakt, že odsouzena k jedenácti letům vězení byla i její maminka, kterou nakonec propustili po sedmi letech. Veškerý majetek však propadl státu. 

Na samotce

Její vzpurná povaha ji provázela i v těžkém žaláři. Pro svou víru odmítala pracovat v neděli, a tak se často dostávala na samotku, kde se jídlo podávalo jen jednou za tři dny. Její odvaha šla až tak daleko, že se jí podařilo uniknout z věznění v Želiezovcích. Druhý den ji však dopadli a trest se jí tak navýšil o tři roky. 

Na svobodě

Byly jsme tam taky je unikátní literární výpověď, která vytváří plnohodnotný obrázek kruté doby. Dagmar Šimková byla propuštěna po čtrnácti letech v roce 1966. Za dva roky založila sdružení politických vězňů K 231, ale téhož roku s matkou emigrovala do Austrálie. V pozdějším věku si mohla doplnit vysokoškolské vzdělání a vystudovala dějiny umění a sociální práci. Zemřela v 65 letech v Austrálii a dnes na její památku bude vystavěn most v Písku, který bude projektovat významný český architekt Josef Pleskot.

Masaryk nepřítelem národa. Proč ho chtěli Češi vidět na šibenici? Více čtěte zde.