Jak nacisté zneužili sv. Václava. Patron českého národa jako symbol kolaborace

Nechtěný kolaborant sv. Václav
Zobrazit fotogalerii (3)
28.11.2018 - 14:00   |  

Patron národa jako kolaborant? Během okupace se nacisté pokoušeli obrátit ryze český symbol na svoji stranu. Dařilo se jim to úspěšně a nevinný sv. Václav se z toho vzpamatovával ještě hodně dlouho. 

28. září slavíme připomínku smrti českého knížete a světce, kterého nechal zavraždit bratr Boleslav. Myslbekův pomník, dvacetikoruna a nespočet kostelů rozšiřují odkaz světce, který je k naší vlasti nesmazatelně připoután. Za druhé světové války se nacisté rozhodli sv. Václava využít i pro svoji propagandu, a tak jeho symbol na několik let poskvrnili ve stínu kolaborace.

Ocenění kolaborantů

Český národ sliboval oddanost třetí říši před sochou svatého Václava. Karel Höger odehrál svoji roli světce ve velkofilmu, který měl skrze českého knížete propagovat německé myšlenky. Loajální občani a umělci získávali za protektorátu svatováclavský řád a kolaboranti si vytvořili svatováclavskou rotu. Svatý Václav se tak stal obětí, kterou nacisté využili k ospravedlnění okupace Československa do německé říše.

Ten, kdo odmítl přijmout svatováclavskou orlici, byl v reálném ohrožení života, ať popravou, nebo vězněním v koncentračním táboře. Svatý Václav se tak nedobrovolně a nespravedlně stal symbolem útlaku cizí nacistické říše. Jedna z nejtemnějších kapitol našich dějin tak byla vedená pod patronací jedné z nejzásadnějších osobností dějin, která dnes odpočívá na Pražském hradě.

Iniciativa K. H. Franka

Svatováclavský řád byl iniciativou K. H. Franka, který tento kontroverzní titul udával při druhém výročí smrti Reinharda Heydricha. “Poctu” získávali umělci, řemeslníci, vzorní občané a všichni, kteří prokazovali oddanost třetí říši. Řád svatováclavské orlice uděloval K. H. Frank osobně jen při první příležitosti. Symbol zněl jasně. Občané a umělci získali ocenění za loajalitu říše, za kterou padl protektor Reinhard Heydrich.

Existuje legenda o tom, že si Reinhard Heydrich nasadil svatováclavskou korunu, aby vyvrátil pověst o tom, že kdo si ji vezme, do roka zemře. 

Dodnes není známý přesný seznam lidí, kteří byli oceněni a v přímém přenosu kolaborovali s režimem. Ostatně pokud nevyčnívali hrdinstvím, lze nekladení odporu chápat. Pocit však museli zažívat více než zvrácený. Svatý Václav na krku vzorného českého občana, předaný z rukou vraha, který nechal vypálil vesnici Lidice.

Ve stínu kolaborace

Vůdce blanických rytířů v české historii neměl možná větší příležitost, kdy mohl se svojí armádou zasáhnout. Protože tak neučinil, tak nacisté “vesele” zneužívali jeho významu dál. Ti, kteří byli ověnčeni řádem nebo uznáním, získali po válce titul kolaboranta. Takový herec Čeněk Šlégl za svoje ocenění po válce pracoval v jáchymovském uranovém dole. Ocenění se nebránili jednak ze strachu o svůj život, nebo byli prostě opravdu loajální novému krutému režimu.

Svatý Václav, kterého chtěl v propagandě vyzdvihnout už Reinhard Heydrich, se tak na několik let během války a několik let po ní stal nedobrovolným symbolem útlaku a pokřivených zad před mocnějším nepřítelem. 28. září je jistě důležité myslet na význam českého patrona, ale v ideálním případě komplexně, abychom si naši historii neidealizovali, ale naopak koukali pravdě do očí. Jen tak si můžeme být jisti, kdo jsme a kdo můžeme být.

Hitler ji chtěl srovnat se zemí. Petřínská rozhledna je vyšší než Eiffelova věž. Více čtěte zde.

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru