Nákupní centra minulosti. Kotva socialismu a moderní Bílá labuť. Jaký byl nejstarší obchoďák?

Bílá labuť byla dlouho jediným velkým obchodem v Praze
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Je to skoro stejná tradice, jako když na Vánoce rozřezáváme jablko. Nákupní shon v obrovských budovách plných obchodů je koloritem předvánočního času. Bylo to tak vždy? Jaké obchodní domy vítaly svoje návštěvníky a pyšnily se svojí velikostí? Měl socialismus svoje obchodní domy?

Po revoluci v roce 1989 se na periferiích města objevovaly první obchodní domy jako houby po dešti. Doslova na poli tak vznikaly super a hypermarkety, které vás měly přitáhnout do svých útrob, aby zde člověk koupil třeba to, co vůbec nepotřeboval.

Později se z těchto míst stalo kulturní centrum, kdy potraviny, oblečení a jiné produkty doplňovalo kino. Prostory mezi obchody se proměnily v promenády a lidé zde trávili čas, i když ani nenakupovali.

Kultura nakupování se už dnes pomaličku mění. Člověk si může cokoli pořídit z pohodlí domova přes internet, aniž by byl nucen se pouštět do davů mezi regály, kde není k hnutí. Nákupní centra však stále hrají prim. Tradice obchodních domů je u nás o hodně hlubší, než by někteří možná čekali. Jaký byl ten úplně první?

Ten nejstarší

Když se procházíme v ulici Na Příkopě, nacházíme se v úplně nejdražší adrese Prahy. Pařížská už se musí smířit pouze s druhým místem a obchodní boulevard spojující Václavské náměstí a náměstí Republiky je nejenom drahou adresou, ale místem, kde se psala obchodní historie.

V letech 1869-1871 zde byl vystavěn nejstarší obchodní dům v Praze. Budova, která je dnes chráněna jako kulturní památka České republiky, nesla název Haásův obchodní dům. Ten si nachala zřídit firma Haas a synové pro prodej koberců a potahových látek. Dům zůstal zachován v původní podobě dodnes. 

Bílá labuť

Pravděpodobně nejmodernějším symbolem většího obchodního domu minulosti je pražská Bílá labuť. Dnes její slávu připomíná leda tak točící se neon na střeše. Uvnitř jde o bídu a smutek.

Obchod duchů, kde nenajdete zákazníky a skoro už vůbec žádný sortiment. Nádherná funkcionalistická stavba chátrá a rozhodně by si díky svému historickému a architektonickému významu zasloužila důstojnější zacházení.

Socialismus staví moderně

Ne vždy se za socialismu dařilo vystavět obchodní domy, které mají architektonickou hodnotu a k tomu neničí svoje okolí. Nejhůře to odnášela malá města nebo dokonce vesnice. Není nad to vedle krásného kostela položit nevzhledný Prior.

Existují však výjimky. Jen v Praze najdeme obchodní domy, které jsou architektonickými unikáty a jsou velmi blízko k moderním obchodním domům ze Západu.

Kotva a Máj

Chlouba obchodů má za socialismu jméno Kotva, kterou postavili Věra a Vladimír Machoninovi. Několikapatrový komplex je velmi snadno zapamatovatelný díky svému unikátnímu vzhledu. Bílá labuť byla do otevření Kotvy jediným velkoobchodem v Praze.

V roce 1975  tak socialismus otevřel rovnou dvě výkladní skříně svého blahobytu. Spolu s Kotvou se lidem na Národní třídě otevřel obchodní dům Máj. Obě budovy mají svůj silný architektonický rukopis a Pražané tak mohli nakupovat v nových a krásných obchodních domech. Otázkou bylo, jak moc byly samotné obchody naplněné zbožím.

Nutno dodat, že oproti západním obchodním domům bylo možné v hluboké normalizaci postavit domy, které svým vzhledem patří k tomu nejlepšímu, co česká architektura nabízí.

Při nákupech ve velkých centrech jde architektura stranou a nejdůležitější je vyhledat ty nejpříznivější slevy a produkty. Jeden z mála pokusů o zkulturněnít nakupování v České republice se postaral komplex budov Quadrio. O jeho estetice se však vedou spory.