Zpověď stárnoucího homosexuálního umělce: Je dobré dívat se na svět s humorem

Prohlédněte si celou fotogalerii
Zobrazit fotogalerii (4)
  |  

Homosexuální spisovatel projíždí se svými knihami svět. Na záda mu dýchá blížící se padesátka a ve skříni jej straší kostlivci bývalých lásek. To je základní rozvržení románu Less Andrewa Seana Greera, který byl v loňském roce vyznamenán prestižní Pulitzerovou cenou.

Pulitzerova cena je asi nejvěhlasnějším oceněním, jakého se může americkým autorům dostat. Mezi řadou oceněných spisovatelů figurují takoví literární velikáni, jakými jsou John Steinbeck, Ernest Hemingway, William Faulkner či v loňském roce zesnulý Philip Roth. V letošním roce získal toto prestižní ocenění osmačtyřicetiletý spisovatel Andrew Sean Greer za román Less. Autor má na kontě již pět románů a k tomu jednu sbírku povídek. Počtem publikovaných titulů se tak může řadit mezi autory takříkajíc zavedené. A Pulitzerova cena není jeho prvním literárním oceněním. Přesto bylo ocenění tohoto autora poměrně překvapivé.

Zaslouží, či nezaslouží? 

Andrew Sean Greer totiž není žádným literárním velikánem, jehož vyznamenání by se očekávalo s každou další publikovanou knihou. A tak se to v anglojazyčném literárním prostředí často děje. Výborných autorů je mnoho, stejně tak výborných románů. Pak bohužel dochází k situacím, které lze označit za více než sporné.

Jako tomu bylo v případě Man Bookerovy ceny, jejíž porotci ukázali v roce 1998 na Iana McEwana a jeho knihu Amsterdam. Byť je McEwan jedním z nejrespektovanějších anglojazyčných spisovatelů současnosti, Amsterdam rozhodně není tím románem, který by si mezi jeho díly ocenění zasloužil. Jak tomu tedy je s Lessem Andrewa Seana Greera? Čím tento román tak nadchl porotu Pulitzerovy ceny?

V centru knihy stojí Arthur Less, druhořadý spisovatel a taky homosexuál, na kterého číhá hrozba přicházející padesátky. Před tou se Less rozhodne utéct, přijme několik nabídek, aby mohl se svými knihami, o něž už ztrácejí nakladatelé zájem, objet svět.

Dostává se tak do Japonska, do Německa, do Mexika nebo třeba do Indie. V zahraničí se Less tak trochu mezi řádky dozvídá, že zatímco ve Spojených státech jsou jeho knihy odsouvány na okraj, v jiných zemích se těší slušné úctě. A to nejen mezi jinými literáty a čtenáři homosexuály. Vedle padesátky, jež Lesse nakonec dožene, pronásledují Lesse dva fatální vztahy, jež v minulosti zkrachovaly, ale nadále se s ním však táhnou.

S humorem mezi homosexuály

Jedním z velkých kladů románu Less, který vychází v překladu Jany Jašové a který je mezi českými čtenáři krátce po vydání velmi oblíbený, je jeho humor. Ten je tvořen například četnými pokusy Lesse mluvit německy, které se do češtiny podařilo převést velmi trefně. Vtipné jsou však i Lessovy didaktické metody, které využívá, když na jedné ze svých zastávek vyučuje na univerzitě.

Právě tím možná román Andrewa Seana Greera tolik zaujal. Byť je totiž literatura psaná homosexuálními autory, v nichž je právě homosexualita jedním z ústředních témat, rozsáhlá, románů, v nichž by si autoři brousili ostrovtip takříkajíc o vlastní řady, mnoho není. Less přitom není nijak prvoplánově humorný. A humor není jediná poloha, kterou by román byl schopen zaujmout. Kupříkladu konec románu je jedním z nejdojemnějších, jaké bylo v loňském roce možno číst.

Kladná hodnocení recenzentů, ale i vřelé čtenářské přijetí si české vydání románu Less rozhodně zaslouží. Je totiž právě tou knihou, která vedle nesporných literárních kvalit disponuje i čtenářskou přitažlivostí a vstřícností. Až čtenář zapomene na to, že v historii Pulitzerovy ceny je množství knih, které by Lesse co do literárních kvalit nechaly za zády.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru