Největší z komiků Vlasta Burian v kolaborantské pasti. Z luxusu pád až na úplné dno

Vlasta Burian zažil takový pád jako málokdo
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Král komiků, který měl vše, na co si ukázal. V tehdejších poměrech byl na úrovni těch největších hollywoodských hvězd. Jeho humor byl unikátní a nenapodobitelný. S nacistickou okupací ale přišla pro Buriana největší zkouška. Byl opravdu kolaborantem, nebo obětí komunistického režimu? 

V soukromí melancholický a depresivní, ale ve společnosti ten nejzábavnější společník. Vlasta Burian byl příkladem smutného klauna, kterého osud tvrdě prozkoušel. Pád z vrcholu byl tvrdý. Světla filmových ateliérů byl donucen opustit, aby nakonec skončil ve vězení jako údajný kolaborant s nacisty. 

Hvězdy nad Baltimorem

Jeden z hlavních důkazů, o kterém se obžaloba z kolaborace Vlasty Buriana opírala, byla jeho účast na rozhlasové hře "Hvězdy nad Baltimorem". Obsah hry byl silně satirický vůči exilové vládě v Londýně a nelichotivě popichuje hlavně Jana Masaryka. 

Jeho žena Nina byla přítomna na každém Burianově představení. Když nestíhala začátek, čekalo se na ni, a pokud jí návštěvu znemožnila nemoc, používal Burian mikrofon a Nina celé představení slyšela po telefonu.

Burian byl nacisty přinucen účastnit se podobné propagandy. Sám se údajně několikrát vyhnul jiným nabídkám tím, že předstíral různé nemoci. Některé dobové svědectví dokonce hovoří o překvapení, že Buriana nenařkli ze sabotáže, protože herecký výkon nestál za nic. To byl pravděpodobně i Burianův záměr. 

Poválečný soud s Burianem byl plný nepodložených obvinění. Komunistický režim chtěl jeho slavnou tvář využít jako exemplární příklad kolaboranta. Údajně prý ve své vile v Dejvicích hostil několik nacistických příslušníků včetně K. H. Franka. Realita byla taková, že Němci navštívili vilu pouze jednou, a to na základě udání, že má na zahradě zakopané zbraně. Komunisté také prohlašovali, že podplácel úředníky, aby si mohl postavit tenisový kurt a získával více benzínu ve chvíli, kdy ho nebylo nazbyt. 

Bič na něm cé

Jeden bod obžaloby se paradoxně během dob protektorátu jevil spíše jako sabotáž. Když byl Burian obviněn, že často zdravil nacistickým pozdravem, sám tvrdil, že zdraví jen se zaťatou pěstí nebo se slovy "Takhle vysoko skáče můj pes, když přijdu domů."  Ze slov jedné pamětnice jednou dokonce Burian vystoupil na jeviště s bičem, kam připevnil velké tiskací C. Na otázku, co to mělo znamenat, odpověděl: "To je bič na něm cé."

Následné několikaměsíční věznění Vlasty Buriana a vyvlastnění jeho majetku včetně divadla bylo velmi přísné. V roce 1994 se divadelní historik Vladimír Just pokusil celý proces znovu otevřít. Díky tomu se Burianův případ zcela rehabilitoval. Po dlouholetém bádání totiž nenašel v žádném periodiku či rozhovoru jakoukoli zmínku o sympatizování s nacisty. 

Zákaz činnosti a smutný návrat

Po návratu z vězení přišel další tvrdý trest. Král komiků a jedna z nejpopulárnějších postav československého filmu měl zcela zakázanou činnost. Byl mu zabaven veškerý majetek a z jeho vily se stala školka. 

Poslední představení odehrál s těžkým zápalem plic, protože si nemohl dovolit vynechat žádnou pracovní nabídku. 

Musel se najednou živit tvrdou manuální prací. Nejdříve v dolech a následně po horských chatách jako poslíček, kde byl také řidičem pro rekreanty ROH (Revoluční odborové hnutí). Vyzkoušel si i práci v kuchyni, kde škrábal brambory, ale také se vracel k ilegálnímu vystupování pro návštěvníky horských středisek. 

Po pěti letech zakázané činnosti se mohl vrátit k práci, kterou miloval. Z vysportovaného muže se najednou stal vachrlatý stařík. Tvrdá práce a vězení zanechaly na Burianovi nesmazatelné stopy. Jeho humor tak postrádal něco z originální výbušnosti. I přes svou nemoc vystupoval na různých estrádách, aby získal prostředky na obživu. Jediná významná filmová role byla po boku Jana Wericha Byl jednou jeden král.

Vlasta Burian si byl svého úpadku schopností vědom. Známá věta, kterou sdělil fanouškovi: "Král? Kdepak král! Teď už jenom králíček…“ přesně charakterizuje proměnu jeho hereckých dovedností. 

V roce 1962 Vlasta Burian umírá na plicní embólii po boku své věrné lásky Niny.