Z chudinské čtvrti nejdražší adresa Prahy. Nový Svět vám učaruje svojí atmosférou

Domečky jako z pohádky. Kouzelný Nový Svět kousek od Pražského hradu je jedním z  nejkrásnějších míst v Praze. Dříve chudinská čtvrť, dnes domy s nejdražší prodejní cenou. Pojďme se ztratit do uliček nejromantičtější části Prahy.

05.03.2019 - 18:45   |  
Dům U Zlaté hvězdy
Zobrazit fotogalerii (5)

Chudina, která zde žila za první republiky, se s nelichotivou finanční situací vyrovnávala po svém. Co dům, to zlato v jeho názvu. Proto se říká, že Nový Svět je nejzlatější z celé Prahy.  

Pražská Neapol 

Jméno Nový Svět čtvrť získala, protože stála mimo území města Hradčany, které bylo založeno v roce 1320. Předměstí Pražského hradu bylo zahrnuto do hradčanských hradeb a jeho poloha v údolí podél potoka Brusnice dodává místu unikátní atmosféru. 

Nový Svět se nejvýrazněji rozvíjí v 16. až 18. století. Tehdy se zástavba rozšiřuje až k Jelenímu příkopu. Období první republiky z tohoto malebného kousku Prahy učinila tu nejchudší čtvrť. Obyvatelé pracovali na nejnižších pozicích ve službách hradu anebo nepracovali vůbec. Chudina se v úzkých uličkách a malých domečcích mačkala doslova hlava na hlavě. V jedné místnosti mnohdy žilo až deset lidí! Logicky se tak život během příznivého počasí přestěhoval na ulici a do dvorků domů. Pro charakteristické šňůry na prádlo, které visely v ulicích, se Novému Světu někdy přezdívalo pražská Neapol.  

Unikátní atmosféra a specifická podoba čtvrti lákala za první republiky také filmaře, kteří využívali Nový Svět jako kulisy svých snímků. Později filmařům a umělcům nestačilo být pouhými návštěvníky. 

Dům U Zlaté hvězdy dnes ve spodní části slouží jako jedna z nejkrásnějších kaváren v Praze. Můžete si dát kávu na ulici nebo i s výhledem do Jeleního příkopu. 

Nebo Montmartre? 

Turisty neobjevené vzácné místo Prahy bylo během své dlouhé historie domovem hned několika významných osobností. Bydlel zde Tycho Brahe, Jan Zrzavý, Milan Knížák, Bořek Šípek, filmoví režiséři Jan Švankmajer, Karel Kachyňa nebo Jindřich Polák a houslista František Ondříček. 

Významných jmen z uměleckých kruhů je v domech a ulicích Nového Světa zapsáno nespočet. Proto se přeneseně jedná o takový pražský Montmartre. 

Stylově se vymykající roubenka však jasně definuje, že se nacházíme v českém prostředí. Dnes velmi romantický hotýlek kdysi vlastnil spisovatel Arnošt Lustig a následně Ota Pavel.  

Luxusní čtvrť 

Přestože Nový Svět odolává davům turistů a místní obyvatelé se dobře starají o historický odkaz, realitní makléři šroubují cenu místních nemovitostí na maximum. Paradox doby chtěl, aby se nejchudší čtvrť v Praze proměnila na tu nejdražší. Nutno dodat, že mnoho nemovitostí stále vlastní autentičtí obyvatelé, kteří se nebojí zapojit do aktivit, které čtvrť ožívají k ojedinělé atmosféře.  

Originál jen díky jednomu oku. Josef Lada by maloval jinak, nebýt nehody z dětství. Více čtěte zde.
Klíčová slova: