Čeští herci v hollywoodských filmech. Od neviditelných štěků po nepřehlédnutelné role

Karel Roden ve filmu Hellboy
Zobrazit fotogalerii (5)
 

Naše malá zemička uprostřed Evropy v některých oborech oslňuje svým talentem celý svět. Filmový průmysl v tomto ohledu není výjimkou. Hned několik herců s českým pasem se objevilo v malých, ale také velkých rolích hollywoodských filmů. Kdo patří do této elitní společnosti?

Pravděpodobně největší českou stopu v zahraničních filmech má na svědomí režisér Miloš Forman. Ten je s dvěma oskary a několika dalšími oceňovanými filmy opravdovou osobností světové kinematografie. Na několika snímcích s ním spolupracoval také Miroslav Ondříček, který se nejviditelněji podepsal pod realizaci filmu Amadeus.

Ten byl natáčen tehdy ještě v socialistickém Československu a v malých rolích se v oskarovém filmu objevilo hned několik Českých herců. Ať už šlo o Zdeňka Srstku, který se objevil v malé roli zřízence v léčebně pro duševně choré, či Jitku Molavcovou, jež ztvárňuje herečku v Schikanederově divadle. Jsou však o něco větší role, které mají český podpis v zahraničních filmech.

Karel Roden

V posledních letech se jedná zaručeně o úplně nejúspěšnějšího herce, který vybudoval kariéru i za hranicemi České republiky. Vše začalo jednou z hlavních rolí ve filmu 15 minut, kde dokonce vlastníma rukama zabil hvězdu té největší kategorie Roberta De Nira.

Z těch zajímavějších rolí je nutné zmínit také filmové zpracování komiksové předlohy Hellboy, kde září jako ruský záporák Rasputin. Z menších rolích, ale o to větších filmů musíme zmínit jeho účast na Bournově ultimátu, Prázdniny pana Beana či další film režiséra kultovního Podfucku, RocknRolla.

Marek Vašut a Petr Jákl

Sametová revoluce otevřela dveře nejenom kamiónům s Coca Colou, ale také americké filmové produkci. Praha byla levný trh se zajímavými lokacemi. Jako jeden z prvních Čechů se v tomto období na stříbrném plátně velkých zahraničních filmů objevil Marek Vašut.

Když se na několik záběrů představil ve filmu Mission Impossible. V podobném rozsahu se vyskytoval i v několika dalších hollywoodských filmech jako Van Helsing, Liga Výjimečných či xXx, kde se také v nezanedbatelné roli objevil dnes spíše režisér Petr Jákl. Ten se nejdříve jako kaskadér a později jako herec objevil v několika dalších zajímavých filmech jako Alien versus Predator, Eurotrip a Česká spojka.

Jiří Voskovec

Úplně prvním hercem v USA s českými kořeny byl Jiří Voskovec. Muž, jehož si spojíme hlavně užasnou spoluprací s Janem Werichem, utekl před komunistickým režimem, aby zkusil kariéru za velkou louží. Počáteční problémy, kdy musel být jako emigrant na několik měsíců zavřen, se později proměnily v celkem úspěšnou kariéru. Pravděpodobně nejslavnější rolí v jeho americkém období je ve filmu 12 rozhněvaných mužů. Tento snímek patří mezi ty vůbec nejkultovnější snímky americké kinematografie a jméno Jiřího Voskovce je s tímto dílem neodmyslitelně spjato.

Jan Tříska

Podobný osud jako prožil legendární Jiří Voskovec, postihl také Jana Třísku. Ten emigroval o něco později a zdaleka se mu nepovedlo dosáhnout takového úspěchu, jako zažíval v Československu.

Za mnohé mohl vděčit svému kamarádovi z dětství Miloši Formanovi, který ho obsadil do svého filmu Ragtime a Lid versus Larry Flynt, kde odehrál postavu atentátníka. Za zmínku však stojí také práce na filmu Ronin v hlavní roli s Jeanem Reno a Robertem De Niro.


Zdraví a styl