Magor z videopůjčovny. Quentin Tarantino se stal žijící legendou a znovu ohromuje svět filmu

Trojlístek filmových legend společně: Quentin Tarantino, Brad Pitt a Leonardo DiCaprio
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Milovat filmy je jedna věc, ale být do nich doslova blázen už je trošku něco jiného. Hlavně pokud se jmenujete Quentin Tarantino. Tento americký filmový režisér po čtyřech letech pustil do světa svůj nový snímek Tenkrát v Hollywoodu a zase pobláznil všechny, pro které je legendou. Kdo je však tento bláznivý režisér?

Ta přezdívka je více než charakteristická. Magor z videopůjčovny. Jednak se zde odráží jeho povaha a bláznivá láska k filmu a za druhé v ní najdeme i důležitý střípek v příběhu muže, který v devadesátých letech zásadně ovlivnil celou kinematografii a kulturu jako takovou. On sám totiž několik let ve videopůjčovně pracoval a dle jeho vzpomínek veškerý svůj čas věnoval sledování filmů.

Řemeslo se tak naučil z plátna kin, ale také z televizní obrazovky, kde se mu každý den vystřídalo hned několik filmů těch nejpestřejších žánrů. Nutno dodat, že velkou roli v jeho kariéře zahrály i hodiny herectví. Budoucí scenárista a režisér si právě zde ověřil nepopiratelný talent, který už více než 27 let obdivují filmoví fanoušci po celém světě.

Pulp Fiction

Tarantino rovná se Pulp Fiction. Tento průlomový film si s jeho jménem spojí automaticky každý. Povídková série ze života několika gangsterů, kteří si v čase mezi zabíjením povídají o tom, jak říkají Big Macu v Evropě a proč je zrovna masáž nohou něco extrémně intimního, způsobila ve světě filmu neskutečné nadšení.

Kromě toho, že Tarantino po letech rozsvítil hvězdu Johna Travolty a okouzlil diváky lehkostí dialogů zábavných postav, se naplno korunoval do role filmaře s jasným a nezaměnitelným rukopisem.

Možná trochu nespravedlivě ve stínu tohoto dnes kultovního filmu je schován jeho debut Gauneři, kde už jasně dokázal, že se s ním musí počítat. Budoucnost totiž ukázal, že co film, to unikát. Ať už se jedná o krvelačnou pomstu samurajským mečem v sérii Kill Bill, či vlastním výkladem historie skrze Hanebné pancharty. Aktuální snímek Tenkrát v Hollywoodu zase o něco dál posouvá hranice toho, co si tento bláznivý režisér dovolí ke svým divákům.

Pocta Hollywoodu

Dialog, to je Tarantinova doména. Stovky popsaných sešitů s nečitelným rukopisem jsou většinou plné hovorů o běžných starostech obyčejného charakteru. Ty jsou však vždy zakomponované do velmi netradičního příběhu.

Námět, který má vždy velmi blízko k béčkovým filmům či brakové literatuře, tak svým humorem a úhlem pohledu posouvá do nové tarantinovské dimenze. Struktura povídek, skákání v čase a nové pojetí klasické dramatické linky příběhu jsou jen některé prvky, které se opakují v jednom filmu za druhým. Ten poslední se však vydal poněkud jinou cestou, ale i tak zde najdeme určité postupy, které jsou pro Tarantina typické.

Vše znovu stojí na brilantním dialogu, který nepostrádá lehkost a humor. Tenkrát v Hollywoodu tak staví jeviště výkonům těch nejlepších herců, kteří jsou zrovna k mání. V tomto případě se jedná o opravdu silné osobnosti svého oboru. V roli herce béčkových westernů si svoji krizi středního věku prožívá Rick Dalton alias Leonardo DiCaprio a jako jeho věrný přítel a dubler kaskadérských scén Cliff Booth v podání Breda Pitta.

Ženskou roli si odehraje Margot Robbie, která ztvárňuje Sharon Tate, herečku a manželku slavného polského režiséra Romana Polanskiho, která byla obětí vraždy fanatického komunity vedené Charlesem Mansonem. Tímto film dostává potřebné napětí a jeden z mnoha dobových prvků, které vás pošlou na tragikomickou procházku Hollywoodu konce šedesátých let.

Pojďte do kina

Tarantino se tak naplno oddal své lásce k filmu, které zde tvoří nepřehlédnutelný pomník. Od spaghetti westernů, přes televizní tvorbu po komunitu hippies se nebojí tropit žerty z legendy Bruce Leeho.

Prozrazovat děj se však rozhodně nevyplácí. Nový film Quentina Tarantina jeho fanoušky znovu nadchne, odpůrce zásobí novými argumenty, ale rozhodně nikoho nenechá lhostejným. Jistě však ve vás minimálně vzbudí chuť po fiktivní značce cigaret zvané Red Apple. Příjemnou zábavu. 


Životní styl