Na Chalupářích nezbohatli. Sovák, Kemr, Menšík i další herci měli směšné honoráře

Děj se odehrává převážně ve vesnici Třešňová, kterou představovala středočeská obec Višňová
Zobrazit fotogalerii (3)
13.09.2019 - 07:00  

Bez skvělých herců bychom Chalupáře prakticky neznali. Ano, ale bez štábu, který seriál napsal a natočil, bychom neměli ani herce, protože ti by neměli co hrát. Nikdo si však nepřišel na žádné horentní honoráře, spíš právě naopak. Realitou byla i desetikoruna. V dnešní době v podstatě nepředstavitelné.

Režisérem slavného seriálu Chalupáři nebyl nikdo jiný než František Filip, který má „na svědomí“ třeba i seriál Tři chlapi v chalupě, Rozpaky kuchaře Svatopluka, film Utopím si ho sám, ale také spousty dalších filmů, seriálů a pohádek. Scénář k Chalupářům pak napsali pospolu František Vlček a Václav Pavel Borovička.

Chalupáři - stará věc, která je stále in

Že už po letech nikoho nezajímají? Omyl! Každoročně můžeme tento seriál zhlédnout v televizi a každoročně má každý z dílů okolo jednoho milionu sledujících diváků. Je čas od času vysílán dokonce mimo hlavní vysílací sezonu a zdatně překonává čísla sledovanosti nejednoho nekonečného seriálu, sportovního utkání nebo americké kriminálky.

A premiéru prvního dílu tohoto seriálu dokonce dne 23. 11. 1975 sledovalo neuvěřitelných 93 % lidí ve věku 15 – 70 let. A rozhodně to nebylo dílem toho, že zkrátka v té době nebylo moc na výběr. Seriál je prostě pořád výborný plný skvělých scén.

Ani sám František Filip svému výtvoru moc nevěřil. Po letech prohlásil, že se mu do natáčení vůbec nechtělo a že kdyby mu někdo řekl, jaký budou Chalupáři slavit úspěch, asi by ho pokládal za blázna.

Výdělky na dnešní poměry směšné

Pokud se podíváme na finanční stránku seriálu, konkrétně odměny za natáčení, tak logicky nejméně si vydělali obyvatelé vesničky Višňová, v níž se seriál natáčel. Ti si mohli „střihnout roli“, v níž se třeba prošli po návsi a dostali za to 10–30 Kčs za každý natáčecí den. Místní ale také využívali toho, že si štáb příliš těchto komparzistů nevšímal. Zprvu se ráno, zejména mladí, chodili zapsat na seznam herců toho dne, utekli na celý den třeba koupat se mimo obec a večer si přijeli pro výplatu. Štábu to ale tenkrát velice rychle někdo donesl, a proto se komparz začal více hlídat.

Herci, kteří si v seriálu zahráli klasické role, si za každý natáčecí den vydělali přibližně 500–600 Kčs. V přepočtu si za vydělanou pětistovku v té době mohl každý z herců denně koupit 17,5 kg hovězího masa, 5 500 ks vajec nebo třeba pomyslnou setinu auta Škoda 105. Nejlépe na tom byl ze všech Vladimír Menšík, který byl v té době již natolik obsazovaný a známý, že ač v seriálu v podstatě neměl žádnou velkou roli, za každý natáčecí den si vydělal na tu dobu velmi solidních 1 200 Kčs. Ten si tudíž mohl každý den koupit zmíněného auta čtyřicetinu, nebo třeba čtvrtinu televizoru, pět párů bot aj. Ostatně herečka Ljuba Skořepová neboli Aranka v podstatě celý svůj honorář dala na koupi svého prvního trabanta šedé barvy.

Minulost vs. současnost

Kdo by neznal středočeskou vesničku na Příbramsku s názvem Třešňová (ve skutečnosti Višňová). Když tam zavítáme nyní, uvidíme spoustu změn. Překrásná chaloupka Evžena Humla se již rok po dokončení natáčení změnila od základů - byla přestavěna na dvoupatrový rodinný dům. Místní kravín už v obci také nehledejte, již dávno se proměnil v hromadu suti, když byl zbourán. A stejný osud potkal i stodolu, v níž se pan Vladimír Menšík coby místní Casanova Čihák velice rád oddával radostným chvilkám se ženami. V dnešní době už Chalupáře ve Višňové připomínají v podstatě jen cedule, které návštěvníkům oznamují, kde se která scéna natáčela.

A možná také místní rybníček, který si zahrál nemalou roli třeba v díle s názvem Kapřín. Akorát okolo něho trochu zmužněly stromy a více se po něm rozrostlo rákosí. A co vy, už jste si udělali výlet do Višňové, která je od Prahy prakticky coby kamenem dohodil?


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru