Co spojuje legendární U2, AC/DC, Coldplay či Queen? Ukradené písničky, nehorázná smůla i nesmyslné názvy

Freddie Mercury, rodným jménem Farrokh Bulsara, byl proslulý jak zpěvem, tak také charismatem a extravagancí během koncertů
Zobrazit fotogalerii (3)
 

U2, AC/DC, Coldplay či Queen bezesporu patří mezi jedny z nejznámějších a nejslavnějších kapel na světě. Co tyto kapely spojuje? Stále vydělávají astronomické částky, a to už ani nemusí existovat. Většina z nich se dala dohromady na škole. Hýbou hudebním průmyslem a mají miliony fanoušků bez ohledu na to, zda jejich představitelé žijí nebo ne.

V současné době máme mnoho ukazatelů popularity jednotlivých hudebníků a skupin. Na rozdíl od minulosti, kdy se řešil převážně jen počet prodaných alb, se dnes sleduje objem streamování, počet fanoušků na YouTube, ohlas na sociálních sítích i množství prodaných lístků na koncerty. V neposlední řadě samozřejmě i výdělky. Žebříčky se mohou velmi lišit, a to hlavně z toho důvodu, že některé kapely odmítají streamování, a tím dochází ke zkreslování výsledků počtu sledovanosti.

The Hype a Feedback aneb U2 na scéně

Irská rocková skupina vznikla v roce 1976 a stala se jednou z nejslavnějších skupin na světě. Zrod skupiny zapříčinil tehdy čtrnáctiletý Larry Mullen jr. v říjnu 1976, kdy sháněl na gymnáziu přes inzerát kapelu. Sám si koupil bicí a chtěl k sobě někoho s kytarou.

Na svém kontě mají U2 zatím 22 cen Grammy a přes 100 milionů prodaných desek. K názvu U2 přešli po radě dublinského punk rockového guru Steva Averilla. Název neoznačuje nic konkrétního, ale vyvolává zajímavé konotace (název lodi nebo ponorky či letadla atd.). Členové U2 se velmi angažují v aktivitách podporující lidská práva. Za rok si vydělají úctyhodných 195 milionů dolarů.

Pověstná smůla skupiny U2 před vydáním nové desky:

  • No Line on the Horizon se dostala ven asi 10 dnů před oficiálním vydáním.
  • Album How to Dismantle An Atomic Bomb v roce 2004 si mohli fanoušci poslechnout díky nahrávkám pořízených ve Francii na pláži u Bonova domu, a to ještě před vydáním.
  • Asi k nejznámějšímu odcizení došlo u alba Achtuna Baby, kdy pásky "omylem“ odnesla uklízečka a objevily se na pirátských LP půl roku před vydáním. Skupina se od těchto nahrávek distancovala z důvodu, že se nejedná o finální tracky.

AC/DC - šicí stroj nebo vysavač?

Australská hard rocková skupina slavná už od 80. let dokáže i dnes vydělat 35 milionů dolarů ročně. Zakladatelé byli v roce 1973 bratři Angus a Malcolm Youngovi. Když 19. února 1980 zemřel na otravu alkoholem zpěvák a spoluautor písní Bon Scott, skupina chtěla svou činnost definitivně skončit, ale naštěstí přišel nový zpěvák Brian Johnson, bývalý člen kapely Geordie. Dodnes se vedou různé teorie o významu názvu skupiny.

Zakladatelé tvrdí, že kapelu pojmenovali podle zkratky, kterou viděli na šicím stroji jejich sestry Margaret. Některé zdroje uvádí, že šlo o vysavač. V překladu název znamená zkratku střídavý proud/stejnosměrný proud. V některých kulturách se zkratka používá i pro označení bisexuálů, ale o tom skupina neměla při výběru názvu tušení... Došlo i ke snaze poškození jména kapely ze strany určitých náboženských představitelů, kteří označili zkratku jako "Anti-Christ/Devil's Child(ren)" nebo "Anti-Christ/Devil Christ".

Coldplay museli krást? 

Britskou alternative-rockovou kapelu založili při studiích na londýnské University College v roce 1996 frontman Chris Martin spolu se spolužákem Johnym Bucklandem. Nejdříve si chtěli říkat Pectoralz, ale po přidání baskytaristy Guye Berrymana se přejmenovali na Starfish. Coldplay si kvůli své písni Viva La Vida prošli soudní tahanicí, když je Satriani obvinil za krádež kytarového riffu.

Požadoval na nich nemalé finanční odškodnění a nakonec došlo k mimosoudnímu vyrovnání. Následně se přihlásil další poškozený - neznámá newyorská skupina Creeky Boards, kteří tvrdili, že viděli na svém koncertě Chrise Martina v publiku. Celá kauza skončila tím, že došlo k ironickému vyjádření: Pokud prý s nimi bude chtít příště Martin spolupracovat, stačí se zeptat...

Queen, to je prostě legenda

Britská rocková skupina s původním názvem Smile fungovala na svém úplném počátku v roce 1968 jako trio. Jedna z nejslavnějších hudebních skupin ovlivnila svou tvorbou mnoho slavných interpretů, jako je Lady Gaga nebo frontman skupiny My Chemical Romance.

Pravé jméno Freddiho Mercuryho bylo Farrokh Bulsara a z jeho jména je zřejmé, že původem nepochází z Anglie. Narodil se v Zanzibaru. V pouhých 7 letech byl poslán za příbuznými, kteří žili nedaleko indické Bombaje, kde nastoupil do britské školy. Tam díky svým spolužákům získal jméno Freddy, jelikož bylo jednodušší na výslovnost a v 60. letech musel i se svou rodinou uprchnout před revolucí do Anglie, kde si změnil i příjmení.

  • Brian May, velmi talentovaný hudebník, si sám za pomoci svého otce vyrobil kytaru, kterou podle barvy pojmenoval Red Special. Vystudoval astrofyziku. Na univerzitě se dala skupina dohromady.
  • Roger Taylor studoval dentální medicínu, John Deacon elektrotechniku a Mercury se věnoval ilustrátorství, které využil při tvorbě znaku skupiny.

KAM DÁL: Poslední templář zlomen brutálními inkvizitory. Jakub z Molay proklel na hranici papeže a krále.