Hvězdy socialistické popu. Nepovedený návrat tvrďáka a pětka pro Pepu Melena

Tady máš mou vizitku, ať víš, s kým máš tu čest
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Kdo jednou slyšel pop osmdesátých let v Československu, jistě se mu nedobrovolně do paměti vtiskly písně, které z hlavy jen tak nevymaže. Kultovní hity zapomenutých autorů se vynořují po letech, aby znovu připomněly, jaké šílenosti byli lidé v této době schopní poslouchat.

Ani dnes nejsou rádia přehlídkou té nejkvalitnější hudby. S pravidelností člověk musí utíkat od reproduktorů nebo beznadějně ladí rádio, aby unikl některému nesympatickému kolovrátku, který na měsíc nevypustíte z hlavy.

Při hledání té správné rádiové frekvence se mnohokrát stane, že vaše ucho zakotví do bizarně rozverných osmdesátých let. Až v tuto chvíli se rozezní opravdové hudební perly a kořeny naší populární hudby odhalují svoje ztrouchnivělé kořeny.

Vítězové a poražení

Hvězdy české pop-music v osmdesátých letech dělaly první krůčky, které se nezastavily ani po sametové revoluci. Český Slavík jen každoročně dokazuje, že mnoho plodů socialismu úspěšně dozrává v novém kabátku ještě dnes. Nemluvě o tom, co by si počala česká rádia, kdyby ze svých playlistů musela vypustit právě osudnou dobu osmdesátých let.

Ne každý autor tohoto hudebně zvráceného období měl to štěstí a stanul před prezidentem republiky, aby dostal státní vyznamenání. Mnoho zpěváků a zpěvaček jsou dnes legendami pouze v mlhavých vzpomínkách. Díky internetu však zažívají svůj nedobrovolný comeback.

Hodně tvrdá vizitka

Internet je však mocný čaroděj a skladby, které by možná i samotní autoři nejradši zapomněli, stále straší a škodolibě baví tisíce posluchačů na youtube. Pojďme si připomenout dobu, kdy bylo normální složit hit z dílů automobilu nebo prostě postačilo ukázat pořádnou vizitku.

Kroky Františka Janečka přišly o Michala Davida, a tak přišel Jan Cézar. Jeho Vizitka zažívá dodnes obrovský úspěch, ale spíše než by lámala dívkám srdce, praská díky ní smíchem bránice.

Nezaměnitelný způsob dikce socialistického tvrďáka by mu záviděl snad i samotný James Dean. Po sametové revoluci však jeho kariéra nabrala strmý pád z vrcholu. O restart se pokoušel v 90. letech, kdy po republice cestoval se svojí Sexy show. Drsné hudební vystoupení bývalého dělníka bylo proložené výstupem striptérek, ale spíše než o úspěch šlo o smutný obraz úpadku bývalé a ne moc dlouhé slávy.

Nakonec si pohodlné místečko našel v reklamní agentuře a také jako spisovatel. Už z názvu jeho knih (Králožroutky, Grand Kundonyon) lze usoudit, že se bude jednat o velmi zajímavé literární pokusy.

Né pětku né

Kdo by zapomněl na roztomilého kloučka, který se tak poctivě snažil ve svém slavném hitu vykroutit z nespravedlivě udělené pětky. Pepa Melen oslovoval socialistickou mládež a ve školních lavicích tak podle slov, které složil František Ringo Čech, měla zaznít dětská rebélie ve snesitelné míře.

Né pětku né je pro Josefa Melena stigma na celý život. On se s ním však naučil prát. Kromě toho, že je rádiovým moderátorem, totiž pracuje jako odborník na bojové sporty.

Československý Johnny Cash a americký emigrant

Osmdesátá léta skrývají opravdové perly, jejichž výčet by zabral na knihu. Jedním z nezapomenutelných hitů, nad kterými dodnes rozum zůstává stát, měl na svědomí československý Johnny Cash alias Ladislav Vodička. Country hvězda v jednom songu dokonale rozebrala celý náklaďák, aby svým posluchačům dokázala, jak tvrdý má řidič chleba.

Dokonalost absurdního prostředí podtrhává americký zpěvák Dean Reed, který místo toho, aby trpěl v kapitalismu, utekl pod socialistický přístřešek východního bloku. Život tohoto muže skončil tragicky. Zemřel při koupání v jednom z berlínských jezer. Zda šlo o nehodu, vraždu či sebevraždu, však dodnes není jasné.

 


Zdraví

Hobby