Legendární film, který vznikl po srdečním infarktu. Louis de Funes musel dodržovat přísnou dietu

Louis de Funès v roce 1974 utrpěl srdeční infarkt a strávil téměř rok na lůžku, film Křidýlko nebo stehýnko i proto byl problém pojistit
 

Snímek Křidýlko nebo stehýnko patří v České republice k těm vůbec nejpopulárnějším francouzským komediím. Hlavní představitel Louis de Funes zde v roli Charlese Duchemina brání francouzskou gastronomii. Málokdo však ví, že pouhé dva roky před natáčením hlavní hvězda filmu málem zemřela. Co ještě nevíte o populárním snímku z roku 1976? 

Producent Christian Fechner už měl za sebou veleúspěšné filmy jako série s Bažanty či film Zvíře s Jeanem Paulem Belmondem. S jídlem roste chuť a po vydělaných milionech z francouzských kin se mu chtělo spolupracovat s králem francouzské komedie Louisem de Funesem. 

Oslovil tak režiséra Claude Zidi, aby s ním natočil dnes už legendární snímek Křidýlko nebo stehýnko. Záchranná filmová akce ve jménu francouzské gastronomie však nemusela vůbec vzniknout. 

Nemocný Louis de Funes

V roce 1974 postihl hlavního představitele filmů s četníky srdeční infarkt. Humorista a komediální špička francouzské kinematografie musel být téměř celý rok připoután na lůžko a nijak se nenamáhat. Muž, který v šedesátých letech točil i několik filmů za rok, musel zpomalit. Diváci si však od této hvězdy nechtěli jen tak odpočinout a producenti to moc dobře věděli. 

Přišla tak nabídka, kterou workoholik Funes neodmítl. Paradoxem celého snímku je, že kulinářský gurmán nic z toho, co se mu na talíři objevilo, nesnědl. Po infarktu měl totiž přísnou dietu a vše je tak snědeno jenom na oko. Třeba ve scéně, kde v italské restauraci jedí luxusní steaky Rossini, snědl Funes pouze kousek namočeného chleba v omáčce. Herec Coluche, který hrál jeho syna, naopak snědl steaky rovnou tři. 

Pojistka na Funese

Natáčet s Louisem de Funesem po srdečním infarktu nebylo jednoduché ani z praktického hlediska. Natáčení s kardiakem bylo totiž téměř jistě nepojistitelné. Z finančních důvodů šlo tedy o velké riziko, které nakonec vyšlo a pojišťovna výjimečně souhlasila. Natáčení mělo však specifická pravidla. Byl zde vždy připraven kardiolog a sanitka. Herci a štáb zároveň dostávali honorář vždy každý den natáčení, protože nebylo jisté, jestli se následující den bude točit. 

Právě tato role byla pro další vývoj herectví Louise de Funese zcela zásadní. Musel polevit ze svého cholerického stylu a v hereckém projevu se musel uklidnit. Funes nemusel být jedinou hvězdou filmu. Sám totiž vyslovil přání, aby jeho filmového syna hrála vycházející hvězda komediálního žánru Pierre Richard. Ten ovšem ve stejném čase hrál ve své přelomové roli, ve snímku Hračka.

Zdroj: čsfd.cz

KAM DÁL: Geniální architekt, který má svou realizaci i v Praze. Jean Nouvel dobývá města po celém světě


Životní styl

Hobby