Nejdražší české filmy. Všem kraluje snímek, který nebyl nikdy dokončen

Poslední z Aporveru
 

I v českém rybníčku mohou vzniknout velkofilmy s náklady přes sto milionů korun. Hned několika snímkům se podařilo získat podobně monstrózní finance, ale jen málokterý film si na sebe vůbec vydělal. Největším paradoxem je však ten úplně nejdražší, protože ho divák asi nikdy v životě neuvidí. O jaký jde?

Čísla hovoří jasně. Při pohledu na tabulku nejdražších filmů a jejich zisků zjistíme šokující věc. Z první dvacítky si peníze vydělal jen snímek Kajínek, a to přes dvacet milionů korun. Ostatní se nemohou pochlubit ničím jiným než krutým minusem v kolonce zisků. Ten nejdražší však v této tabulce vůbec nenajdeme.

1. Poslední z Aporveru

Jedná se o bezkonkurenčně nejdražší český snímek, který je však místo v kinech k vidění u soudu. Sci-fi snímek s prvky fantasy měl rozpočet přes 200 milionů korun. Byl podpořen Státním fondem pro rozvoj kinematografie, ale také fondem slovenským a Českou televizí. První problém vznikl ve chvíli, kdy si autoři uvědomili, že podobně náročný trikový film v České republice není možné vytvořit, protože neexistuje studio, které by to zvládlo na hollywoodské úrovni.

Vznikl tak jen trailer, který ukazuje, jak nepodařené dílko by se ve finále divákovi prezentovalo. Navíc je realizace spojená s dlouhou řadou nesrovnalostí v souvislosti s fakturováním a utrácením neuvěřitelných finančních prostředků. Asi nejpodivnější položkou byla cesta na Havaj, aby si zde filmový štáb kromě dovolené natočil mraky do připravovaného filmu. Není tak překvapením, že režisér a producent Tomáš Krejčí skončí pravděpodobně před soudem.

2. Tmavomodrý svět

Že lze v českých poměrech udělat válečné drama, které se může chlubit bojovými scénami se Spitfiry a vystřeleným vlakem do povětří, ukázal režisér Jan Svěrák v roce 2001. Milostný trojúhelník na pozadí druhé světové války sledovaný skrze osudy československých pilotů v řadách RAF vydělal v kinech úctyhodných 88 milionů, ale náklady se vyšplhaly k 230 milionům korun. Jedná se tak o nejdražší český film, který se ocitl v kinech.

Dílo, které počítalo i s distribucí do zahraničí, mělo smůlu, protože ve stejné době přišel do kin americký velkofilm s podobným scénářem, kterým byl Pearl Harbour. Zákulisní informace dokonce říkají, že schéma scénáře bylo Janu Svěrákovi ukradené, protože hledal způsoby financování i u velkých amerických studií.

3. Hurvínek a kouzelné muzeum

Klasické postavy dětského svět zábavy dostaly novou image a v roce 2017 se pokusily zabodovat ve filmovém kabátu. Loutky však vystřídala počítačová animace a rozpočet se vyšplhal na neuvěřitelných 167 milionů korun. Producentské riziko se nevyplatilo, protože Hurvínek v kinech vyšuměl rychleji, než si asi mnozí představovali. Film vydělal přes dvacet milionů, což vedle tak horentního rozpočtu signaluje, že se jedná o velký propadák.

Nutno dodat, že ani diváci neposoudili dílo Martina Kotíka a Inny Jevlannikové za podařené. Na Československé filmové databázi svítí neúprosné hodnocení pouhých 44 %. Legendární Špejbl a Hurvínek tak propadli a jen škoda, že celkem z podařeného záměru se vyklubal paskvil, který toho z původní poetiky oblíbených postav moc nectí.

KAM DÁL: Umělecký zločin století. Příběh provazochodce jako ze špionážního filmu