Nejmystičtější monstra světa. Japonská legenda, upíři z Balkánu a středověký kraken

Kraken mučil námořníky již od středověku
Zobrazit fotogalerii (3)
 

“Vypusťte krakena!” Legendární věta z filmu Souboj titánů naznačuje jediné. Řeč bude o monstrech a legendárních tvorech, které jsou nejvděčnějšími náměty komiksů, filmů a hlavně příběhů. Češi mají své hejkaly, trpaslíky a lesní strašidla. Ve světě jsou však mnohem odvážnější, co se týče fantazie. Vychází tato neuvěřitelná monstra z nějakých reálných základů? 

 

Člověk prostě miluje legendy a mýty. Strach, zvědavost a bohatá fantazie tak svět dělají ještě pestřejší. Kdo se podívá u moře do nekonečné hloubky a nepředstavil si nikdy nějakou vodní obludu, asi není ani člověk. Jaké jsou tedy legendární bytosti, z kterých máme strach už několik desítek let? 

Kraken

Když už jsme s krakenem začali, můžeme s ním i skončit. Hlavonožec obrovských rozměrů, který může stáhnout na dno i tu největší loď světa, má už ve svém portfoliu dva významné filmy světové kinematografie. Ten první se váže na již zmíněnou citaci ze Souboje titánů. Druhý film už má poněkud modernější přístup k věci. Piráti z Karibiku mu dali trošku luxusnější podobu, ale to nic nemění na tom, že jeho existence mučila i středověké piráty a námořníky. 

Údajně ho měl dokonce vidět sám Kryštof Kolumbus. Pravděpodobně se předobrazem Krakena stala podobně obludná monstrózní chobotnice z pravěku. Třeba něco takového opravdu žije schované na dně oceánů, ale určitě nechci být ten, který to na vlastní kůži potvrdí. 

Upíři

V tomto případě se jedná o jednu z nejznámějších bytostí, které jsou za hranou naší reality. Bytosti, jejichž hnacím motorem je hlavně krev, se v evropské kultuře objevují odnepaměti. Za tu dobu tak existují tisíce románů, obrazů, grafik a v modernější době filmů a seriálů. Upíři mají stále stejné vlastnosti. Nesnesou sluneční svit, česnek a mají dlouhé tesáky, které zakousnou do krku. Navíc jsou nesmrtelní a k tomu velmi rychlí. 

V evropském folklóru se jedná o nemrtvého, který původně pochází hlavně z lidové víry na Balkánu a ve východní Evropě. Přece jenom tajemný hrad v Karpatech není náhodou jeho domovem. Svoji podobu s dnešními rysy dostal až díky literatuře v 19. století. Do té doby šlo o tmavé stvoření s oteklým obličejem. Samozřejmě nejsilnější vhled do image upíra způsobila popkultura ve 20. století. 

Godzilla

Jedná se o monstrum, které je celosvětovou kulturní ikonou. Godzilla se poprvé objevila v roce 1954 ve stejnojmenném filmu Ishira Hondy. Od té chvíle se toto opravdu děsivé stvoření objevovalo ve videohrách, filmech, komiksech a samozřejmě animovaných seriálech. Japonsko tak přineslo světu jednu z nejrespektovanějších zrůd na světě. 

Jméno dostala podle nejdéle žijícího leguána modravého. Postupně se její odkaz měnil. Z fiktivního netvora se postupně stal antihrdina, který je po celém světě populární dodnes. Podle legendy se zrodila tím, že byla vyhnána z mořských hlubin a začala mutovat kvůli následkům tichomořských testů vodíkových bomb v 50. letech. Nejčastěji se Godzilla pochopitelně objevila v dílech z japonské produkce, ale významnou měrou se proslavila také v hollywoodských filmech, kdy ten poslední vznikl před rokem a chystá se další. 

KAM DÁL: Nejslavnější terorista všech dob žil v Československu. StB z něj měla strach.